Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Těšte se spolu s námi na tuleně!

Miroslav Bobek  |  25. 01. 2025


Tento týden jsme zhotoviteli předali staveniště a v Zoo Praha tak započala výstavba nového expozičního celku Arktida. Jeho významná část bude věnována tuleňům. Ve 30. a 60. letech jsme v Praze už měli tuleně kroužkované a tuleně bajkalské – bohužel vždy jen velmi krátce –, ale do naší nové Arktidy plánujeme umístit tuleně obecné.


Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha
Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Tenhle portrét tuleně obecného jsem pořídil loni na jaře v Glengarriff Bay na jihu Irska. V Corku se tehdy konala konference EAZA a před oficiální exkurzí do palírny whisky jsme s dr. Rehákem upřednostnili soukromou výpravu za tuleni. Vůbec jsem přitom nečekal, že naše setkání s nimi budou tak četná a blízká, ale měli jsme velké štěstí na lodníka, který se nebál vést dřevěnou bárku až do bezprostřední blízkosti útesů. Tak vznikl i tenhle snímek, nad kterým se pokusím říci o tuleni obecném pár zajímavostí.

Výrazné hmatové vousy – vibrisy –, které tuleni vyrůstají na čumáku a nad očima, mu pod vodou umožňují sledovat sebenepatrnější vibrace vyvolané pohybem ryb. Uskutečnily se experimenty, kdy tuleni dostali sluchátka přehrávající šum a také klapky na oči; přesto však dokázali kořist neomylně najít, a to dokonce i když měla třicetivteřinový náskok.

Navzdory tomu, že nemají ušní boltce, disponují tuleni obecní velmi dobrým sluchem. Dokonce se ukázalo, že dokáží rozeznávat hlasy různých skupin kosatek a odlišit ty, které loví savce – a tudíž jim jsou nebezpečné –, od těch, o nichž vědí, že se zaměřují na ryby.

Všimněme si tuleních očí. Jsou nápadně velké a citlivé i ve vodách, kam proniká jen velmi málo světla. Zornice se dokáží velmi rychle stahovat a roztahovat, takže tuleň velmi dobře vidí, i když střídavě proplouvá mezi místy s vysokou a nízkou hladinou světla.

Konečně pokud jde o čich, ten tuleň nemá příliš dobře vyvinutý. Přesto však dokáže detekovat ve vzduchu mimořádně nízký obsah dimethylsulfidu, který se uvolňuje, když se zooplankton živí řasami. A za zooplanktonem se stahuje hlavní kořist tuleňů – ryby.

Přitom tohle všechno je jen nepatrný zlomek ze všech důvodů, proč si tuleň obecný zaslouží být označen za fascinujícího tvora. A blíží se doba, kdy se s ním budete moci setkat i v Zoo Praha.

 

 

 


Palmový salon na dobové pohlednici z italského hotelu Florence. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Ta stará pohlednice mi evokuje dobu sklonku 19. a počátku 20. století, kdy pro společenskou smetánku vznikaly na obou stranách Atlantiku přepychové hotely a kdy ho brázdily stále větší parníky. Nejlepšími příklady mohou být...

Samice bonga horského s mládětem v oboře spravované Mount Kenya Wildlife Conservancy. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Jedním ze zvířat, která představujeme v naší letošní kampani Vzácní a jedineční, je krásná africká antilopa bongo horský. Její výběr byl od prvního okamžiku naprosto jasný. Ve volné přírodě přežívá poslední populace v...