Obchod s luskouny v Kamerunu
Miroslav Bobek | 29. 04. 2023
Byl to neuvěřitelný paradox. Během mé cesty do Kamerunu mi z Prahy přicházely zprávy o pokrocích luskouní samičky Šišky a současně jsem denně vídal luskouny v pouličních stáncích a na tržištích anebo uvařené v místních restauracích... Luskouni jsou v Kamerunu již řadu let přísně chránění, obchod s nimi je však stále nesmírně rozsáhlý.

Foto: Miroslav Bobek
Celý obchodní řetězec začíná u venkovských lovců, resp. pytláků. Poblíž městečka Somalomo jsem měl možnost sledovat přípravu pastí dvěma školními kluky. Každý týden do nich chytí čtyři až šest luskounů a v přepočtu po 100 Kč za kus je prodávají překupníkům. Vzhledem k tomu, že jsem viděl, v jakých podmínkách tihle kluci žijí, jen těžko je mohu odsoudit.
V Yaoundé jsou luskouni prodáváni v pouličních stáncích anebo na tržištích v přepočtu 700 až 800 Kč za kus. Nechvalně proslulé je v tomto ohledu zejména tržiště Nkol-Ndongo, kde jsou luskouni nabízeni zcela veřejně. Podle našich informátorů si úředníci, kteří by měli dbát na dodržování zákona, na toto tržiště sami netroufají a případné kontroly se musejí odehrávat za asistence vojáků.
Neméně šokující je příprava luskounů v restauracích. Například malé restaurace ve městě Mbalmayo je mají zcela běžně ve své nabídce. Majitelka jedné z těchto restaurací mi se širokým úsměvem ukázala kastrol luskouního masa. Jednu porci prodává v přepočtu za 60 Kč a jde podle ní o nejoblíbenější položku jídelníčku.
Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...