Milujeme Moju – příběh pokračuje

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  02. 07. 2022


Konečně to můžu napsat!

Duni, foto: Lucía Gandarillas Duni, foto: Lucía Gandarillas

Měli jsme ty informace už od začátku června a byly i podkladem pro naše rozhodování, ale museli jsme dodržovat mlčenlivost. Té jsme byli konečně zproštěni, protože vše se již na všech úrovních podařilo projednat a odsouhlasit. Obsahem tohoto mého sloupku tedy bude stručné představení dvou goril, které v novém pavilonu doplní trojici samic Kamba – Kijivu – Shinda a malého Ajabua.

Role vůdčího samce v Rezervaci Dja, jak jsme nový pavilon pojmenovali, se ujme Kisumu. Zde je jeho stručný životopis: Narodil se roku 1997 v Mnichově, odchovali ho jeho rodiče Sonja a Roututu a v sedmi letech byl přesunut do rakouského Schmidingu, kde až doposud žije v mládenecké skupině. Na rozdíl od našeho Richarda, jehož linie je již tzv. přereprezentovaná, a tudíž již nesmí mít další mláďata, Kisumu má mnohem lepší ranking a měl by se u nás v dohledné době stát otcem hned dvou potomků.

V novém pavilonu doplní skupinu goril také jedna mladá samička. A to je opravdu bomba! Bude jí Duni! Nic vám to neříká? Tak jinak. Bude jí dcera naší Moji, vnučka Richarda a Kijivu! Znovu: Budeme mít v Praze dceru naší prvorozené gorily, slavné Moji!

Když jsem se poprvé dozvěděl o možnosti jejího příchodu, neváhal jsem ani vteřinu. Lepší pokračování příběhu našich goril si totiž snad ani nejde představit. A zúročuje se tím i naše úsilí, s nímž jsme před lety hledali pro Moju co nejlepší umístění, a to nejen s ohledem na optimální životní podmínky, ale i na co nejlepší genetický profil vůdčího samce její nové rodiny. Jenom díky tomu, že samec Niky má vysoký ranking, mohla s ním mít Moja ve španělském Cabárcenu roku 2013 malou Duni – a nyní také Duni dostane možnost mít vlastní mládě.

Příběh pokračuje…

 

Psáno pro MF Dnes


V Bullsbrooku na dnešním předměstí Perthu si jednoho rána roku 1953 farmář Arthur Gates všiml malé vodní želvy. Mířila přes silnici směrem pryč od bažiny. Gates ji sebral a daroval školákovi Robertu Boydovi, o němž věděl, že...

Strašilka humří v Melbourne Zoo. Foto: Miroslav Bobek

Kapitán parníku SS Makambo byl sužován černým kašlem. V jeho důsledku upadl 15. června 1918 do mdlob a jeho loď uvízla na mělčině Ostrova lorda Howea východně od australské pevniny. Zatímco v následujících dnech probíhaly opravy...
Přihlášení k newsletteru