Třetí únorová sobota: Světový den luskounů
Miroslav Bobek | 19. 02. 2022
Světový den luskounů si připomínáme vždy třetí únorovou sobotu. V posledních letech konečně vstoupil do povědomí - jestli ne široké veřejnosti, tedy alespoň těch, kdo se zajímají o přírodu a její ochranu. Má upozornit na výjimečnost těchto savců a jejich ohrožení nelegálním lovem a obchodem.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha
A na fotografii máte ukázku každodenní praxe. Jako ilustraci tohoto textu jsem ji pořídil ve středu ráno na tržišti Nkoabang v kamerunském Yaoundé. Na pultech dvou trhovkyň bylo vedle osináků a dalších zvířat i dvanáct luskounů. Dvanáct!
Tito jediní šupinatí savci, kteří se v případě nebezpečí stočí do klubíčka (a vůči lidem tak zůstávají zcela bezbranní), jsou v Africe loveni především pro maso. V Asii je navíc veliká poptávka po jejich šupinách, jež se využívají v tradiční čínské medicíně. Proto se také z Afriky do Asie tyto šupiny ve velkém pašují.
Ano, vím, že se opakuji. Tohle všechno jsem psal už mockrát, vždy doplněné čísly a nějakou zajímavostí. A mockrát jsem také fotografoval zabité i pomalu umírající luskouny. Ale cítím zkrátka potřebu to opakovat, protože situace se výrazně nelepší.
Snažíme se tady v Kamerunu přispět k ochraně luskounů jak podporou strážců chráněných území, tak prostřednictvím osvětového projektu Toulavý autobus. V jejich prospěch však působíme také v jihovýchodní Asii, kde jsme financovali, resp. spolufinancovali výstavbu již dvou záchranných stanic pro luskouny.
Ostatně také plánovaný příchod luskounů do naší zoo je motivován snahou upozornit na jejich výjimečnost a na urgentní potřebu je chránit. Chovný pár z Taipei Zoo by měl dorazit zhruba za čtyři týdny.
Ale přiznávám, že i když by Světové dny luskounů měly pro tyto výjimečné tvory přinášet naději, příliš ji necítím. Není to jen stále živým zážitkem z tržiště Nkoabang. Především celé ty roky vidím, že pokrok v jejich ochraně je stále příliš pomalý.
Psáno pro MF Dnes
Tak prý pravlci – známí ze seriálu Hra o trůny jako zlovlci – mohou „po deseti tisíci letech opět výt na Měsíc“. Tato interpretace experimentu americké společnosti Colossal Biosciences je ale velmi zavádějící a svádí k...