Nečekaný objev ve zkamenělém bobku

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  07. 08. 2021


Každý den přináší nějaké novinky související s výzkumem zvířat nebo s jejich ochranou. Rád bych o nich průběžně informoval, jenže na to nemám dostatek času, a tak na něco upozorním jenom výjimečně. Ale jednu takovou výjimku musím učinit v případě nově objeveného fosilního brouka. Moje jméno mě vysloveně zavazuje, abych zprávu o něm neminul. Byl totiž popsán na základě zkoumání zkamenělého bobku.

Koprolity, což není nic jiného než zkamenělé výkaly, nejsou pro výzkum příliš vděčné už proto, že se dá jen velmi obtížně určit, kdo byl jejich původcem, a že části rostlin či živočichů jsou v nich značně fragmentované. I tak mohou koprolity poskytnout zajímavé informace – a popis pro vědu doposud neznámého druhu brouka je v tomto ohledu do značné míry přelomový.

Mezinárodní tým badatelů podrobil zkoumání asi 230 milionů let starý koprolit, který byl nalezen v Polsku a pochází patrně od více než dvoumetrového předchůdce dinosaurů druhu Silesauris opolensis. Za pomoci synchrotronu se uvnitř tohoto koprolitu podařilo odhalit skvěle zachovalého, 1,4 milimetru dlouhého brouka a vytvořit jeho 3D model. Následně byl identifikován jako zástupce podřádu Myxophaga (řasožraví), jehož zástupci žijí i v současnosti, a popsán jako Triamyxa coprolithica.

Je to opravdu skvělý objev už proto, že fosilní druhy hmyzu byly doposud popisovány hlavně z jantaru – jenže i ten nejstarší jantar je o nějakých 90 milionů let mladší než zkoumaný koprolit. Zkamenělé bobky se tedy ukazují jako velice perspektivní.

A mimochodem, na uvedeném výzkumu se podílel i Čech dr. Martin Fikáček.

Psáno pro MF Dnes


Palmový salon na dobové pohlednici z italského hotelu Florence. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Ta stará pohlednice mi evokuje dobu sklonku 19. a počátku 20. století, kdy pro společenskou smetánku vznikaly na obou stranách Atlantiku přepychové hotely a kdy ho brázdily stále větší parníky. Nejlepšími příklady mohou být...

Samice bonga horského s mládětem v oboře spravované Mount Kenya Wildlife Conservancy. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Jedním ze zvířat, která představujeme v naší letošní kampani Vzácní a jedineční, je krásná africká antilopa bongo horský. Její výběr byl od prvního okamžiku naprosto jasný. Ve volné přírodě přežívá poslední populace v...




Přihlášení k newsletteru