Pozdrav od prvního vládce moří

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  23. 03. 2019


Podobný drakovi se vlnivým pohybem vznášel nade dnem kambrických moří. Měl velké složené oči, jimiž pátral po trilobitech, dlouhé přívěsky – svého druhu klepeta – vybíhající z přední části těla, kruhový, dolů směřující ústní otvor s lamelovitými destičkami drtícími kořist a řadu laloků podél těla, které mu spolu s vějířovitým ocasem zajišťovaly pohyb. Nejnebezpečnější predátor své doby. Anomalocaris.

Ilustrace: Pavel Procházka Ilustrace: Pavel Procházka

Jméno tohoto „prvního vládce moří“, k němuž snad váží příbuzenské vztahy dnešní členovce, ale kterému se žádný současný živočich nepodobá, pochází ze sklonku 19. století. Tehdy byla v Kanadě nalezena fosilie jeho tělního výběžku a přisouzena podivné vymřelé krevetě. Později objevené zkameněliny jeho úst s lamelovitými „zuby“ a části těla paleontologové popsali jako kambrickou medúzu a sumýše, resp. mořskou houbu. Předlouho pak trvalo, než se ze zdánlivě zcela nepříbuzných živočichů podařilo složit bizarního lovce trilobitů – anomalokarise.

Na svou dobu šlo nejen o patrně nejnebezpečnějšího, ale také největšího živočicha. Anomalokaris mohl měřit snad až k metru a podle některým pramenů dokonce i hodně přes metr. Velmi podobná, ale menší, byla Hurdia. Její pozůstatky byly nalezeny i na našem území, poblíž Příbrami.

A tím se konečně dostávám k „pozdravu“ anomalokarise – nebo snad hurdie –, který brzo uvidíte v pražské zoo. U Příbrami byl kolem roku 2005 nalezen rovněž koprolit, tedy zkamenělý výkal, pocházející s největší pravděpodobností od jednoho z těchto tvorů. Obsahuje pozůstatky trilobitů, jež anomalokarisové a hurdie drtili lamelovitými „zuby“ svých kruhových úst a zanechávali na nich typické stopy ve tvaru W. Tato unikátní, půl miliardy let stará fosilie bude součástí trvalé výstavy koprolitů a trusu, kterou v Zoo Praha zahájíme ode dneška přesně za týden. Těšte se!

Psáno pro MF Dnes


Fotografie kondořího samce s mládětem, která ilustrovala článek prof. Jiřího Jandy o úspěšném odchovu.

„29. března snesla samička kondora amerického ve velké ptačí voliéře vejce,“ informoval na jaře 1937 ze Zoo Praha denní tisk. „Zrození kondořího mláděte bylo by světovou senzací, neboť v zoologických zahradách se dosud...

Foto: Petr Velenský, Zoo Praha

Celý genom největšího ještěra světa, varana komodského, je nyní k dispozici v americkém Národním centru pro biotechnologické informace, a to pod přístupovým číslem SJPD00000000. Článek o jeho přečtení a analýze...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní