Kagu chocholatý, výjimečný ptačí druh nově v českých zoo

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  26. 01. 2019


Když jsme poprvé zveřejnili jeho fotografii, kdosi ji okomentoval slovy, že je to zajímavější přírůstek, než by byl třeba novozélandský kivi, a že v jeho očích trumfne i naši chloubu, člunozobce velkého. Co z toho plyne, je zřejmé: kagu chocholatý je opravdu těžká váha.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Po dvou samcích se nám pro Zoo Praha a Zoo Plzeň podařilo získat z německého Weltvogelparku Walsrode, který patří k hrstce zařízení, kde tyto nelétavé ptáky z Nové Kaledonie úspěšně chovají. Zda se naše samce podaří dopárovat právě z Walsrode nebo ze San Diego Zoo či z chovné stanice v Nové Kaledonii se ovšem teprve uvidí.

Jestliže jsem kagu chocholatého označil za „těžkou váhu“, nesmíte to samozřejmě brát doslova. Váží zhruba kilogram a podobá se drobnější volavce. Jeho výjimečnost spočívá v tom, že nemá žádný blízce příbuzný druh a je řazen do zcela samostatné čeledi a že patří – jak jsem zmínil – k ostrovním nelétavým druhům. Upomíná tak na všechny ty alky velké, dronte mauricijské či endemické chřástaly, které dnes už můžeme vidět jenom jako vycpaniny v muzeích (a to ještě v tom lepším případě). Ostatně i kagu chocholatý je ohrožený a v Nové Kaledonii – francouzském zámořském území v Tichém oceánu – žije již méně než tisíc posledních jedinců.

Foto: Petr Hamerník, Zoo PrahaFoto: Petr Hamerník, Zoo Praha

To všechno je samozřejmě důležité, ale kagu chocholatí vás uchvátí především svým vzhledem a chováním. Nikdy nezapomenu na první setkání s našimi dvěma samečky. Tihle svrchu šedě a zespodu světleji zbarvení ptáci s výraznýma velkýma očima se střídavě napřimovali, skláněli hlavy a na nich roztahovali velké, široké chocholky. Jeden odvážněji a druhý trochu opatrněji se ke mně pak přibližovali a zvláštními kvokavými hlasy si se mnou „povídali“. Opravdu velký zážitek!
Nemůžu se dočkat, až vám je na jaře, se zahájením další hlavní sezóny, také představíme.

Foto: Petr Hamerník, Zoo PrahaFoto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Psáno pro MF Dnes


Billboardy na Evropské třídě. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

U silnic vedoucích z pražského a bratislavského letiště do center obou měst umístila Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) několik billboardů, které zachycují mrtvou červenku, nebo mrtvého stehlíka.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V neděli ve 13 hodin otevřeme v Zoo Praha expozici „posvátných žab z jezera Titicaca“. Mohu potvrdit, že jsou to žáby opravdu výjimečné – a nyní se o tom budete moci přesvědčit také vy.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní