Proč jsme v zoo zakázali palmový olej

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  01. 02. 2018


  Zoo Praha je už delší dobu prosta palmového oleje. Nejprve se na něm přestalo smažit, pak vymizel z polotovarů používaných k přípravě jídel a nakonec i z cukrovinek prodávaných v areálu. A není obsažen ani v krmivech pro zvířata. Tedy až na jednu výjimku: spolu s jinými druhy olejů ho dostávají někteří papoušci jako např. kakadu palmový nebo ara Learův; ti se bez něj neobejdou.

Výše uvedené by jako zpráva ke Dni bez palmového oleje, který proběhl ve čtvrtek, možná stačilo. Neuvěřitelné rozšíření plantáží palmy olejné v jihovýchodní Asii i jinde v tropech vede k ničení tropických deštných lesů a k mizení mnoha a mnoha rostlinných i živočišných druhů (nemluvě o excesech, z nichž asi nejhorší je brutální zabíjení orangutanů) – a my jako jedna z předních zoo jsme se od palmového oleje distancovali. Jdeme příkladem a jsme „čistí“.

Je to pro mne ale příběh plný rozporů. Stačí, když si  vzpomenu na jednání, která jsem na téma palmového oleje vedl. Představitel jedné významné firmy velmi rychle zaujal postoj, že pokud si společnosti jako Ikea nebo Zoo Praha nepřejí potraviny obsahující palmový olej, tak v nich zkrátka nebude. A své slovo dodržel. Naproti tomu představitelka jiné firmy mě poučila, že tradiční česká cukrovinka, kterou dělají podle receptury z 19. století, se bez palmového oleje prostě vyrobit nedá. S touto firmou jsme se nakonec rozešli.

To, že jsme se v zoo oprostili od palmového oleje, však beru především jako upozornění na zásadní problém. Bylo by naivní si představovat, že se palma olejná přestane pěstovat. Jen by to mělo být pěstování co možná nejohleduplnější k přírodě a pro účely, které nejsou nesmyslné. A tím teď nemám na mysli výše zmíněnou tradiční českou cukrovinku, nýbrž jednu z největších pitomostí našeho věku: biopaliva.

Zkrátka a dobře, pokud budeme mít jistotu, že kvůli palmovému oleji nebude pokračovat nesmyslné drancování přírody, pomine i náš důvod k jeho embargu.

Psáno pro MF Dnes

 


Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

První letošní žirafí mládě – samička – přišlo před třemi týdny na svět velice rychle. Za hodinu bylo po všem.

Nový Toulavý autobus zdobí nejen obrázky goril, ale například i pralesních slonů. Foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha.

Když v Messameně na východě Kamerunu skončilo slavnostní shromáždění k první oficiální jízdě našeho nového Toulavého autobusu, děti ke mně přivedly malou holčičku v ušmudlaných a potrhaných šatech. Usedavě...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 3/120
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní