Snímek s outloněm - anebo s lvíčetem. Rozdíl není tak velký, jak by se mohlo zdát

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  14. 01. 2018


Když si slovenský rapper Rytmus dal před časem na Instagram svůj snímek s outloněm, který pořídil během exotické dovolené, vzápětí to docela schytal. Dokonce se nechtěně stal tváří facebookové antikampaně vyzývající k bojkotu fotografování se s „roztomilými zvířaty“.

www.instagram.com www.instagram.com

Tohle fotografování se „se zvířátky“ je opravdu problém. Různě po světě si místní podnikavci drží různé druhy „roztomilých“ zvířat, aby je turistům za úplatu nabízeli k pořizování fotografií. Vesměs mají jedince pocházející z přírody, velmi často navíc zástupce ohrožených druhů, kteří při provozování této jejich pochybné živnosti velice trpí. Většinou spíš dříve než později uhynou. V případě zmíněných outloňů se uvádí, že aby nepokousali turisty, jsou samcům bez umrtvení trhány zuby. Až 90 % z nich takový zákrok nepřežije.

A právě kvůli lidem, kteří podobně jako Rytmus vůbec netuší, vytáhly Instagram a s ním i další sociální sítě do boje za práva takto zneužívaných zvířat. Když tedy sdílíte nějakou fotografii a kliknete na hashtag naznačující, že jde o snímek se zvířetem, vyskočí na vás upozornění, že děláte špatnou věc. To samozřejmě zaujalo i média, a tak se sdělení „nefoťte se na dovolené se zvířaty“ dostává do obecnějšího povědomí.

Nějak se přitom ovšem zapomíná na skutečnost, že podobným způsobem zvířata nezneužívají jenom chudáci v turistických destinacích, ale také naši spoluobčané. Ano, myslím tím různé ty „mazlící zoo“, kam se kupříkladu lvíčata pořizují jenom proto, aby šla z ruky do ruky a pěkně vydělávala. Že se z nich stávají psychičtí mrzáci, nikoho nezajímá. Bohužel. Ono je totiž jednodušší bojovat za ochranu přírody a práva zvířat někde hodně daleko než u sebe doma.

Psáno pro MF Dnes


Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

První letošní žirafí mládě – samička – přišlo před třemi týdny na svět velice rychle. Za hodinu bylo po všem.

Nový Toulavý autobus zdobí nejen obrázky goril, ale například i pralesních slonů. Foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha.

Když v Messameně na východě Kamerunu skončilo slavnostní shromáždění k první oficiální jízdě našeho nového Toulavého autobusu, děti ke mně přivedly malou holčičku v ušmudlaných a potrhaných šatech. Usedavě...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 3/120
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní