Které zvíře si vyberete?

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  04. 12. 2017


Novináři se mně často ptají, které zvíře mám v zoo nejraději. Součástí mé odpovědi je pravidelně konstatování, že na každém živočišném druhu je něco zajímavého. Opravdu úplně na každém, jen o něm musíte něco vědět. Tohle své tvrzení mohu doložit i na zvířatech, která jsme letos zařadili do naší adopční kampaně. Abych žádné z nich neznevýhodnil, budu raději postupovat abecedně.

Achatina žravá: Patří mezi největší suchozemské plže, dosahuje hmotnosti až 350 gramů a délka její ulity se může přiblížit 20 centimetrům! Navíc by vám spousta lidí řekla, že je to jejich nejmilejší domácí mazlíček.

Jeřáb laločnatý: Impozantní opeřenec ozdobený výraznými laloky pod zobákem, které se mu podle momentálního rozpoložení zvětšují či zmenšují. Poměrně snadno tak poznáte, na čem s ním jste.

Komba Garnettova: Jedna z největších afrických poloopic, dosahuje téměř velikosti kočky. Kromě všeho ostatního je na ní zajímavé i to, že její páření trvá až 260 minut. Uf!

Pakobylka okřídlená: Není moc okřídlených pakobylek… Tahle se v lidské péči rozmnožuje výhradně partenogeneticky, takže se chovají pouze samice. Samce tedy k adopci nenabízíme.

Rosnice siná: Veliká rosnička, navíc velmi žravá. Má sklony k tloustnutí a tuk se jí ukládá v oblasti hlavy, takže exempláře chované v lidské péči mají často pozoruhodně přitroublý výraz.

Stříkoun lapavý: Ryba, jež loví hmyz sedící na větvích či listech nad hladinou pozoruhodným způsobem: vystříknutím proudu vody z tlamy. Efektivní vzdálenost, na kterou dokáže svou kořist zasáhnout, je kolem 150 cm. Velcí jedinci se však mohou trefit až na tři metry.

Šírohlavec východní: Had, který žije i v jihovýchodní Evropě a pohybuje se prý „rychlostí vymrštěného pera“. Zprávy o jeho nebezpečnosti se dostaly dokonce do vojenských příruček, avšak strach z něj je zcela neopodstatněný.

Skutečně na každém zvířeti se najde něco pozoruhodného či výjimečného. Ale to, komu darujete adopci některého z výše uvedených druhů třeba jako vánoční dárek, už raději nechám na vás. Případně si v naší či jiné zoologické zahradě můžete vybrat i mezi stovkami dalších savců, ptáků, plazů, obojživelníků, ryb i bezobratlých…

 

Adopční kampaň

Psáno pro MF Dnes 

 


Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

První letošní žirafí mládě – samička – přišlo před třemi týdny na svět velice rychle. Za hodinu bylo po všem.

Nový Toulavý autobus zdobí nejen obrázky goril, ale například i pralesních slonů. Foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha.

Když v Messameně na východě Kamerunu skončilo slavnostní shromáždění k první oficiální jízdě našeho nového Toulavého autobusu, děti ke mně přivedly malou holčičku v ušmudlaných a potrhaných šatech. Usedavě...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 3/120
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní