Tasmánští čerti, lední medvědi i velké pandy

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  27. 06. 2016


Rada hlavního města Prahy dnes schválila dvě usnesení, která jsou zásadní pro rozvoj Zoo Praha.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

První z nich se týká areálu australské zvířeny, který by měl vzniknout v prozatím nevyužitém území mezi nově budovaným Rákosovým pavilonem a Rezervací Bororo. Bezprostředním impulsem k přípravě tohoto areálu je skutečnost, že vybrané evropské zoo budou mít v následujícím období možnost získat charismatické a současně mimořádně ohrožené ďábly medvědovité, tzv. tasmánské čerty. Ti by se také měli stát středobodem zamýšleného areálu australské zvířeny v Zoo Praha. Kromě nich bude tento areál zahrnovat i průchozí voliéru s australským vodním ptactvem, průchozí výběh s několika druhy klokanů a rovněž prostor pro skalní klokany žlutonohé. Celkové náklady jsou odhadovány na 35 milionů Kč, z nichž 1,5 milionu bude čerpáno ještě letos. Otevření se předpokládá v roce 2018.

Tasmansky čert, foto: Miroslav Bobek, Zoo PrahaTasmansky čert, foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Druhé usnesení umožňuje Zoo Praha ještě v letošním roce připravit a vyhlásit architektonické soutěže na nový prostor pro lední medvědy a na pavilon pand velkých. Tyto záměry vycházejí z nutnosti nahradit stávající „medvědinec“, který pochází z 30. let a přes dílčí rekonstrukce je již zcela nevyhovující. Bez výstavby nového prostoru ledních medvědů by se Zoo Praha musela svého úspěšného a tradičního chovu tohoto druhu vzdát. Nový prostor pro lední medvědy by měl vzniknout na opačném konci zoo, v prostoru u tzv. Bosny, a celkové náklady na jeho vybudování se budou pohybovat kolem 150 milionů Kč.

Medvěd lední, foto: Petr Hamerník, Zoo PrahaMedvěd lední, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V prostoru, kde se nyní nachází „medvědinec“ a na pozemcích nad ním, by pak měl být vybudován pavilon pro pandy velké a rovněž restaurace. V souvislosti s pandami je nutné podotknout, že jde o prestižní a mimořádně atraktivní zvíře, které je navíc symbolem toho, co je pro Zoo Praha zásadní, totiž ochrany ohrožených druhů. Ze stejných důvodů si pandy velké zapůjčily zoologické zahrady ve Spojených státech, Velké Británii, Francii, Španělsku, Rakousku anebo na Tchaj-wanu a usilují o ně zoo například v Německu nebo v Dánsku. Zoo Praha bude v klubu těch nejlepších zoologických zahrad světa. Předpokládané náklady na pavilon pand a restauraci, které zahrnou i demolici „medvědince“ a terénní úpravy, by měly činit 200 milionů Kč.

Je pro nás povzbuzující a závazné, že zřizovatel Zoo Praha, jímž je hlavní město Praha, přistupuje k jejímu dalšímu rozvoji s takovou vstřícností a velkorysostí.


Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Kdopak z vás se v Zoo Praha aspoň jednou svezl dětskou tramvajkou? A kdo na ní nechal svézt své děti či dokonce vnuky? Myslím, že vás bude opravdu hodně.

Müllerovské mimikry: Vlevo pralesnička Summersova a vpravo pralesnička klamavá, která ji napodobuje. Foto Vít Lukáš

Právě před týdnem jsme v Zoo Praha zahájili v pořadí již druhou výstavu pralesniček neboli „šípových žab“. Připravil ji opět Jan Thuma a zaměřuje se především na různé formy – „morfy“ – pralesniček, které ač...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní