50.000 mobilů pro gorily a Cena Ď pro REMA Sytém

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  24. 06. 2016


V roce 2010 jsme v Zoo Praha začali vybírat staré mobilní telefony. Naším partnerem je společnost REMA Systém, která je recykluje a za každý nám vyplácí 10 Kč. Získané prostředky používáme na podporu strážců biosférické rezervace Dja v Kamerunu a na realizaci projektu Toulavý autobus, tedy na aktivity, které přispívají k ochraně tropického deštného a zejména goril nížinných.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Pojítkem mezi ochranou goril a recyklací starých mobilních telefonů je coltan, jehož těžba v Demokratické republice Kongo ohrožuje gorily východní. Z coltanu se získávají niob a tantal nezbytné pro výrobu elektroniky. Prvotní úvaha, z níž vzešly obdobné projekty jako ten náš, byla taková, že recyklace starých mobilů by měla snížit spotřebu coltanu a přispět tak k ochraně goril východních. Z našeho pohledu jde ovšem spíše o symbolické spojení. Zoo Praha se zaměřuje na ochranu poddruhu goril, který je ohrožován zejména úbytkem tropického deštného lesa a pytláctví.

Do tubusů určených pro výběr starých mobilů, které jsou umístěny v Zoo Praha a u jejích partnerů, jich návštěvníci dosud přinesli přes 50 tisíc! To představuje přes půl miliónu korun. Za ně jsme nejen pořídili nejrůznější vybavení pro strážce biosférické rezervace Dja – počínaje holínkami a konče satelitními telefony –, ale také zčásti financovali projekt Toulavý autobus. Ten vede děti z vesnic v blízkosti pralesa k tomu, aby nekonzumovali maso divokých zvířat a chránili přírodu. A jak jsem se před několika dny sám znovu přesvědčil, Toulavý autobus za sebou zanechává výraznou stopu. Děti dnes přesvědčují své rodiče, aby změnili svůj přístup ke konzumaci zvířat – a často se jim to až překvapivě daří.

Děkuji všem, kdo nám staré mobily nosí, a z nich nejvíc dětem. Nemenší poděkování si ovšem zaslouží REMA Systém, který od nás vybrané mobilní telefony vykupuje. Jestliže REMA Systém dnes získává Cenu Ď určenou mecenášům a dobrodincům, dostává se toto ocenění do správných rukou.


Dnes už jsou dražební rekordy o řád výš, ale v dubnu 2006 se nejdražším uměleckým dílem vydraženým v České republice stala olejomalba nazvaná Před zrcadlem. Namaloval ji význačný ruský krajinář Ivan Ivanovič Šiškin...

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Mongolští strážci Altanšagaj a Biligsajchan právě na zbrusu nových motocyklech absolvují týdenní výjezd v Přísně chráněné oblasti Velká Gobi A. Na palivem, vodou i materiálem obtěžkaných strojích hlídkují liduprázdným...
Přihlášení k newsletteru