50.000 mobilů pro gorily a Cena Ď pro REMA Sytém

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  24. 06. 2016


V roce 2010 jsme v Zoo Praha začali vybírat staré mobilní telefony. Naším partnerem je společnost REMA Systém, která je recykluje a za každý nám vyplácí 10 Kč. Získané prostředky používáme na podporu strážců biosférické rezervace Dja v Kamerunu a na realizaci projektu Toulavý autobus, tedy na aktivity, které přispívají k ochraně tropického deštného a zejména goril nížinných.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Pojítkem mezi ochranou goril a recyklací starých mobilních telefonů je coltan, jehož těžba v Demokratické republice Kongo ohrožuje gorily východní. Z coltanu se získávají niob a tantal nezbytné pro výrobu elektroniky. Prvotní úvaha, z níž vzešly obdobné projekty jako ten náš, byla taková, že recyklace starých mobilů by měla snížit spotřebu coltanu a přispět tak k ochraně goril východních. Z našeho pohledu jde ovšem spíše o symbolické spojení. Zoo Praha se zaměřuje na ochranu poddruhu goril, který je ohrožován zejména úbytkem tropického deštného lesa a pytláctví.

Do tubusů určených pro výběr starých mobilů, které jsou umístěny v Zoo Praha a u jejích partnerů, jich návštěvníci dosud přinesli přes 50 tisíc! To představuje přes půl miliónu korun. Za ně jsme nejen pořídili nejrůznější vybavení pro strážce biosférické rezervace Dja – počínaje holínkami a konče satelitními telefony –, ale také zčásti financovali projekt Toulavý autobus. Ten vede děti z vesnic v blízkosti pralesa k tomu, aby nekonzumovali maso divokých zvířat a chránili přírodu. A jak jsem se před několika dny sám znovu přesvědčil, Toulavý autobus za sebou zanechává výraznou stopu. Děti dnes přesvědčují své rodiče, aby změnili svůj přístup ke konzumaci zvířat – a často se jim to až překvapivě daří.

Děkuji všem, kdo nám staré mobily nosí, a z nich nejvíc dětem. Nemenší poděkování si ovšem zaslouží REMA Systém, který od nás vybrané mobilní telefony vykupuje. Jestliže REMA Systém dnes získává Cenu Ď určenou mecenášům a dobrodincům, dostává se toto ocenění do správných rukou.


Ve druhé polovině září a prvních dnech října uhynulo v Girském lese v indickém státě Gudžarát 24 lvů indických – a to během pouhých tří týdnů. Jak uvedl The Scientist, příčinou byla smrtící kombinace psinky a babeziózy...

Hodinu jsem brouzdal internetem, až jsem došel k závěru, že nejlépe bude zajet pro pár prken, vytáhnout kufr s nářadím a pustit se do vyměřování, řezání, vrtání a sbíjení. Nastal totiž čas vhodný pro vyvěšování ptačích...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní