Pompeje reálného socialismu

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  25. 02. 2013


Přišel jsem příliš pozdě. Ohromné prostory zely prázdnotou. Tedy - téměř. Tu a tam přece jen něco zbylo. Kartóny s masivními porcelánovými šálky, které kdysi dominovaly v provozovnách socialistických pohostinství a vaříval se do nich turek. Velká balení sklínek, jež – myslím – sloužívaly zejména k rozlévání Pražského výběru a dalších značek vín. Pozůstatky polystyrénových dekorací do výloh, v nichž se víc než zboží propagovala revoluční výročí. Vázy z lisovaného skla vyvolávající – nevím proč, snad kvůli duchu televizní budovy na Kavčích horách - vzpomínky na silvestrovské estrády ze 70. let. A tiskopisy promíchané s fotografiemi z rekreací ROH u Baltu, dámy nahoře bez, v časem ještě zvýrazněném barevném podání značky ORWO.

Přijít sem o půl roku dřív, mezi haldami zboží z dob socialismu by málem nešlo projít. Ohromné skladiště minulosti. Na ramínkách v kancelářích prý dokonce ještě viselo oblečení zaměstnanců, kteří museli své pracoviště z minuty na minutu opustit. Skutečné Pompeje reálného socialismu.

Všem byly na očích, a přesto o nich nikdo nevěděl. Skrývaly je zdi Trojského pivovaru. Ten desítky let sloužil jako skladiště obchodního domu Bílá labuť. Roky a roky se v něm hromadilo zboží. Pak se svět změnil, ale v Pivovaru podle všeho plynul čas dál jako by se nic nestalo. Dávno neprodejné zboží zůstalo ve zdejších skladištích, a kdo ví, jestli sem - staženo z pultů - ještě nepřibývalo. Skladníci dál docházeli do zaměstnání a léta plynula. Až náhle přišla přírodní katastrofa. Povodeň. Zaměstnanci uprchli, aby se už nikdy nevrátili, a v Pivovaru zůstala zakonzervovaná minulost. Až do loňského léta.

Co by asi za takové místo dali jednou badatelé… A co badatelé! Vezmeme-li v úvahu popularitu seriálu Vyprávěj či facebookových profilů typu Vzpomínky na socialismus, přecpané sklady by bývalo šlo otevřít hned. Jako turistickou atrakci: „Pompeje reálného socialismu!“

Avšak dost nadsázky a dost Pompejí. Jsme v Troji – a Pivovar je jedním z jejích pokladů. Pivo se v něm přestalo vařit po dvou stech letech provozu, na sklonku 19. století. Poté v něm byla likérka, kterou vystřídala Rolnická družstevní mlékárna a tu pak zasilatelství. Býval společenským centrem Troji a na jeho nádvoří se konávaly i sokolské slavnosti. S přeměnou na sklady Bílé labutě ho část byla zbořena a část nenávratně poškozena; především se však uzavřel svému okolí. Snad znovu ožije – a to smysluplněji než jako mrtvý svědek minulosti.

Psáno pro Deníky VLP

 


Jedním z „velvyslanců divoké přírody“ je v Zoo Praha i gorilí mládě, které se narodilo před měsícem. Dnes v 11 hodin jej zde pokřtí slavná primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall. Foto Kateřina Jíšová

Podle knihy Genesis měla Noemova archa 300 stop na délku a 50 stop na šířku. Převedeno do současných jednotek měřila zhruba 135 krát 22 metrů. Vtěsnat na ni po páru, či dokonce sedmi párech každého zvířecího druhu musel být...

Mládě orangutana sumaterského, foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Další mládě! Letos jsem již potřetí oznámil narození lidoopa v Zoo Praha. Po dvou gorilách nížinných přišlo předevčírem po poledni na svět mládě orangutana sumaterského! Jde přitom o vnouče slavného a...




Přihlášení k newsletteru