Stěhování

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  16. 04. 2012


Dva těžké jeřáby, speciální kamion se speciálním kontejnerem, lana a lávky, všichni v pohotovosti – a nad tím vším Roy Smith. Ke stěhování není nic většího a nebezpečnějšího, než nač je uznávaným expertem právě tenhle v Nizozemí žijící Angličan. Přijede proto, aby nám pomohl přestěhovat naše slony.

Kdo by si myslel, že Gulab a Shanti – o samci Mekongovi vůbec nemluvě – přejdou ze starého, již zcela nevyhovujícího Pavilonu velkých savců do nového slonince po svých, šeredně by se pletl. Nejen pro starou Gulab, ale i mladší Shanti by byl podobný výlet nemyslitelný. Jsou zvyklé chodit na procházky pouze po spodní části zoologické zahrady – a to ještě jen po některých trasách. Jejich konzervatismus je přitom takový, že stačí spadlá větev, aby na některou z cest odmítaly vstoupit. A tak pojedou ve speciálním kontejneru.

To se snadno řekne, ale stěhování našich slonů potrvá dva dny a je nezbytné předem přesně vědět, kde budou stát jeřáby, kudy bude najíždět kamion, jak upevnit lana a řetězy, jak manévrovat se slony do transportního kontejneru – a zhruba tisíc dalších věcí. Plánování přitom zdaleka nemá jen technické aspekty. Shanti a Gulab jsou na sobě doslova životně závislé a i krátké odloučení budou snášet velmi těžko. Kterou z nich tedy stěhovat jako první? Jaké budou jejich reakce? řeší teď naši slonaři.

Právě otázky spojené se zvyky a pocity slonů jsou alfou a omegou nadcházející operace. Pokud jde o samotné stěhování, bude našim chovatelům hodně nápomocen Roy se svými neocenitelnými zkušenostmi, ale to nejhorší přijde nejspíš až později. Slonice si na svůj nový domov budou muset zvykat – a jakkoli je skvělý, bude to pro ně mimořádně obtížné. Gulab prožila ve starém Pavilonu velkých savců posledních čtyřicet ze třiapadesáti let svého života a Shanti v něm pobývá od svých dvou let, kdy přišla do zoo – tedy už třicet pět roků. V našem lidském světě pro tak ohromnou změnu asi vůbec nemáme měřítka…

Ano, zatímco se samotným stěhováním nám pomůže Roy a spoustu věcí si můžeme naplánovat či dokonce nacvičit, následující dny, týdny a měsíce budou už jenom na našich slonařích, jejich znalostech a lásce ke slonům i schopnosti improvizovat. Držte jim – a nám všem – palce!

Psáno pro Deníky VLP


Jedním z „velvyslanců divoké přírody“ je v Zoo Praha i gorilí mládě, které se narodilo před měsícem. Dnes v 11 hodin jej zde pokřtí slavná primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall. Foto Kateřina Jíšová

Podle knihy Genesis měla Noemova archa 300 stop na délku a 50 stop na šířku. Převedeno do současných jednotek měřila zhruba 135 krát 22 metrů. Vtěsnat na ni po páru, či dokonce sedmi párech každého zvířecího druhu musel být...

Mládě orangutana sumaterského, foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Další mládě! Letos jsem již potřetí oznámil narození lidoopa v Zoo Praha. Po dvou gorilách nížinných přišlo předevčírem po poledni na svět mládě orangutana sumaterského! Jde přitom o vnouče slavného a...




Přihlášení k newsletteru