Sitatungy pro Zoo Johannesburg

Novinky u zvířat

Jana Jirátová  |  06. 08. 2014


V minulém týdnu proběhl transport našich mladých sitatung do Zoo Johannesburg. Jeho výsledek bohužel budí zděšení. Osm antilop bylo v neděli utraceno na letišti v Jihoafrické republice.

Sitatungy patří k tradičním druhům v Zoo Praha. Chováme je již od 60. let 20. století. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Sitatungy patří k tradičním druhům v Zoo Praha. Chováme je již od 60. let 20. století. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

„Chování, které předvedli zástupci johannesburské zoo, je podle mého názoru porušením dobrých mravů mezi kolegy v zoologických zahradách, a porušením Etického kodexu členů WAZA,“ uvádí ve svém otevřeném dopise Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Do Johannesburgu putovaly antilopy na základě běžných výměn mezi zoologickými zahradami. Členství Zoo Johannesburg ve Světové asociaci zoologických zahrad a akvárií (WAZA) bylo pro Zoo Praha dostatečnou zárukou kvality. Antilopy poskytovala zoo nezištně a s cílem posílit tamní chov novou krví.

Transport čtyř samiček a čtyř samců sitatungy byl realizován v pátek 1. srpna 2014. O dopravu se staral anglický odborník Roy Smith, který je specializovaným dopravcem pro zvířata a v minulosti už se na podobných přepravách pro pražskou zoo podílel.

Přes mnohá ujištění od zástupců z Johannesburgu a potvrzení správnosti všech dodaných dokumentů pro transport, se pražská zoo dozvěděla až od dopravce do Jihoafrické republiky, společnosti Lufthansa, o problémech s chybějícím dokumentem. Zároveň i shodou okolností vyplynulo na povrch, že konečné místo určení zásilky nebyla vůbec johannesburgská zoo, ale soukromý chovatel, přestože na všech dokumentech figurovalo jméno zoo. „Jak jsme se dozvěděli později, on měl dodat některá zvířata do Zoo Johannesburg výměnou za naše sitatungy,“ uvedl ředitel pražské zoo.

Celá záležitost měla katastrofální vyústění. Jihoafrické úřady nařídily usmrcení všech antilop. Přestože několik veterinářů odmítlo tento zákrok v případě zdravých zvířat provést, nakonec byly antilopy v neděli utraceny. „Došlo k tomu údajně proto, že nebyly vyšetřeny na jednu z chorob, o čemž jsme nebyli vůbec informováni,“ říká Bobek.

Zástupci zoo v Johannesburgu, kteří jednali velmi neprofesionálně a neeticky, jsou tedy plně odpovědni za tuto tragédii. Pražská zoo poslala hned zkraje týdne stížnost Světové asociaci zoologických zahrad a akvárií.

Pražská zoo je jedním z nejúspěšnějších chovatelů této africké antilopy – chová je od 60. let 20. století, přičemž za tu dobu se zde narodilo přes 400 mláďat.


Sameček narozený 2. května v Zoo Praha je vnukem slavného Kamy, který byl prvním orangutanem narozeným nejen v Praze, ale v celé historii českých zoologických zahrad. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Genetické testy potvrdily domněnky chovatelů, že mládě orangutana sumaterského narozené 2. května v Zoo Praha je sameček. Malému lidoopovi nyní pomůže vybrat jméno veřejnost. Návrhy mohou lidé psát ode dneška do konce května pod...

Aleut (vlevo) a Gregor (vpravo) se narodili 2. prosince 2010 v norimberské zoologické zahradě samci Felixovi a samici Veře a od roku 2013 žili v Zoo Varšava v Polsku. Ačkoliv dnes jsou již dospělí, stále jsou velmi hraví a jakožto dvojčata k sobě mají blízký vztah. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Do Zoo Praha včera večer dorazili dva lední medvědi ze Zoo Varšava. Třináctiletá dvojčata Gregor a Aleut přicestovala do Prahy na základě doporučení evropské koordinátorky chovu tohoto druhu. Její rozhodnutí navazuje na březnový...




Přihlášení k newsletteru