Reakce WAZA na tragédii s antilopami sitatunga

Ostatní články

Zoo Praha  |  07. 08. 2014


Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA), je velmi znepokojena tragickou událostí, ke které došlo dne 3. srpna 2014.

Sitatungy patří k tradičním druhům v Zoo Praha. Chováme je již od 60. let 20. století. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Sitatungy patří k tradičním druhům v Zoo Praha. Chováme je již od 60. let 20. století. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

7. 8. 2014, Gland, Švýcarsko - Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA), je velmi znepokojena tragickou událostí, ke které došlo dne 3. srpna 2014. Po převozu osmi antilop sitatung z Prahy do Johannesburgu jihoafrické úřady rozhodly o euthanasii zvířat z důvodu chybějícího veterinárního osvědčení. Aby bylo možné plně pochopit vzniklou situaci, WAZA důkladně prověřila jak postoj Zoo Praha, tak i Zoo Johannesburg.

Zjistili jsme, že Zoo Praha dodala všechny požadované doklady. Bedny, v kterých byly antilopy převáženy, byly zhotoveny podle všech předpisů IATA. WAZA obdržela potvrzení, že bedny opustily frankfurtské letiště v perfektním stavu.

Jakmile obdržíme další informace, budou prodiskutovány příslušné důsledky.

Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) je globální organizace, která určuje zásady, postupy a strategie pro zoologické zahrady a akvária po celém světě. Prostřednictvím členských regionálních sdružení slučuje WAZA více než 1 300 předních zoologických zahrad a akvárií. WAZA je sjednocujícím zástupcem světových zoologických zahrad a akvárií, pracuje ve spolupráci s mezinárodními organizacemi ochrany přírody, jako je IUCN a další nevládní organizace, které prosazují vysoké standardy životních podmínek zvířat, dosažení ochrany v zoologických zahradách a akváriích (ex situ) a v přírodě (in situ).

WAZA Fakta a čísla:
1 300 zoologických zahrad a akvárií, které jsou součástí WAZA, má potenciál ročně přilákat více než 700 milionů návštěvníků, inspirovat a angažovat širokou veřejnost k ochraně druhů a zachování jejich přirozeného prostředí. Její kampaň s názvem „My jsme biodiverzita“ (Biodiversity Is Us) umožňuje vytvořit přímé propojení mezi lidmi a volně žijícími zvířaty. Zoologické zahrady akvária vzdělávají veřejnost o zachování biologické rozmanitosti a tím podporují ekologicky udržitelný rozvoj, sociální a politické změny. Některé z příjmů zoologických zahrad a akvárií se zaměřují na projekty zachování druhů po celém světě. Toto úsilí zoologických zahrad a akvárií vynáší společně příspěvek vyšší než příspěvky ostatních předních světových organizací ochrany přírody.

S předpokladem, že do roku 2030 bude 70% světového obyvatelstva žít ve městech, mají zoologické zahrady a akvária zásadní význam na biologické rozmanitosti v našich životech


Od pondělí 25. května jsou znovu otevřeny vnitřní expozice, pavilony, restaurace, hřiště a pokladny. I nadále jsou v platnosti některé omezující podmínky, které se týkají zejména nošení roušek a dodržování rozestupů.

Vstupenka na lepší časy je jednou z forem podpory Zoo Praha v době koronavirové.

Přední místa v prvním průběžném žebříčku držitelů Vstupenky na lepší časy prozatím obsadily nákupy za 5 000 Kč – deseti vstupenek za 500 Kč najednou, pěti za tisíc Kč a jedné v...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní