Reakce WAZA na tragédii s antilopami sitatunga

Ostatní články

Zoo Praha  |  07. 08. 2014


Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA), je velmi znepokojena tragickou událostí, ke které došlo dne 3. srpna 2014.

Sitatungy patří k tradičním druhům v Zoo Praha. Chováme je již od 60. let 20. století. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha Sitatungy patří k tradičním druhům v Zoo Praha. Chováme je již od 60. let 20. století. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

7. 8. 2014, Gland, Švýcarsko - Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA), je velmi znepokojena tragickou událostí, ke které došlo dne 3. srpna 2014. Po převozu osmi antilop sitatung z Prahy do Johannesburgu jihoafrické úřady rozhodly o euthanasii zvířat z důvodu chybějícího veterinárního osvědčení. Aby bylo možné plně pochopit vzniklou situaci, WAZA důkladně prověřila jak postoj Zoo Praha, tak i Zoo Johannesburg.

Zjistili jsme, že Zoo Praha dodala všechny požadované doklady. Bedny, v kterých byly antilopy převáženy, byly zhotoveny podle všech předpisů IATA. WAZA obdržela potvrzení, že bedny opustily frankfurtské letiště v perfektním stavu.

Jakmile obdržíme další informace, budou prodiskutovány příslušné důsledky.

Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) je globální organizace, která určuje zásady, postupy a strategie pro zoologické zahrady a akvária po celém světě. Prostřednictvím členských regionálních sdružení slučuje WAZA více než 1 300 předních zoologických zahrad a akvárií. WAZA je sjednocujícím zástupcem světových zoologických zahrad a akvárií, pracuje ve spolupráci s mezinárodními organizacemi ochrany přírody, jako je IUCN a další nevládní organizace, které prosazují vysoké standardy životních podmínek zvířat, dosažení ochrany v zoologických zahradách a akváriích (ex situ) a v přírodě (in situ).

WAZA Fakta a čísla:
1 300 zoologických zahrad a akvárií, které jsou součástí WAZA, má potenciál ročně přilákat více než 700 milionů návštěvníků, inspirovat a angažovat širokou veřejnost k ochraně druhů a zachování jejich přirozeného prostředí. Její kampaň s názvem „My jsme biodiverzita“ (Biodiversity Is Us) umožňuje vytvořit přímé propojení mezi lidmi a volně žijícími zvířaty. Zoologické zahrady akvária vzdělávají veřejnost o zachování biologické rozmanitosti a tím podporují ekologicky udržitelný rozvoj, sociální a politické změny. Některé z příjmů zoologických zahrad a akvárií se zaměřují na projekty zachování druhů po celém světě. Toto úsilí zoologických zahrad a akvárií vynáší společně příspěvek vyšší než příspěvky ostatních předních světových organizací ochrany přírody.

S předpokladem, že do roku 2030 bude 70% světového obyvatelstva žít ve městech, mají zoologické zahrady a akvária zásadní význam na biologické rozmanitosti v našich životech


Zaměstnanci Zoo Praha nejprve dopravili dvě samičky supa mrchožravého do chovné a záchranné stanice ve Staré Zagoře. Tam supí mláďata odchovaná v Praze strávila poslední noc v lidské péči a ráno absolvovala veterinární prohlídku. Vlevo mládě, které se vylíhlo přímo v Zoo Praha, vpravo samička vylíhnutá v Zoo Zlín. Foto: Lenka Pastorčáková, Zoo Praha.

Další dva supi mrchožraví odchovaní v Zoo Praha – tentokrát dvě samičky, z nichž jedna se vylíhla v Zoo Zlín – získali nový domov ve Východních Rodopech, kde posílí populaci tohoto ohroženého druhu. Na umělém...

Zoo Praha se distancuje od přednáškové činnosti pana Jana Bedřicha, jejímž tématem jsou pražské gorily. Přednášky nevznikají ve spolupráci se Zoo Praha a obsahují zcela mylné informace.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní