Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Aktuálně ze Zoo Praha

Aktuálně ze Zoo Praha

Strážci pralesa – předání mobilních telefonů, foto (archiv): Petr Hamerník V úterý 30. dubna byl uzavřen další ročník a byly vyhlášeny výsledky soutěže ve sběru starých mobilních telefonů – Staň se strážcem pralesa 2023/24. Celkově se nám v tomto kole podařilo nashromáždit více než pět tisíc kusů mobilních zařízení k recyklaci!

 

Kachyně parníková (Tachyeres pteneres)

Kachyně parníková má nevelká křídla, takže nemůže létat. Při rychlejších přesunech přes vodu je však používá jako pádel, což trochu připomíná pohyb kolesového parníku – odtud její jméno.  

Kachyně parníková. Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha Kachyně parníková. Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Třída Ptáci (Aves)
Řád Vrubozobí (Anseriformes)
Čeleď Kachnovití (Anatidae)
Rozšíření Jižní Amerika (její jižní cíp)
Biotop moře (skalnatá mořská pobřeží, zátoky)
Potrava bezobratlí, ryby
Rozměry délka 65–84 cm, hmotnost 3,5–7 kg
Rozmnožování Samice snáší 4–11 vajec, na kterých sedí 28–40 dnů.

Zajímavosti

Kachyně jsou robustním rodem kachen z jižního cípu Jižní Ameriky. Obývají skalnatá mořská pobřeží či zátoky a živí se drobnými měkkýši, korýši a rybami. Na křídlech mají oranžovožluté ostruhy, které používají při soubojích. Zatímco u jiných druhů kachen se mláďata líhnou s přesností na jeden až tři dny, kachyně mají rozptyl inkubační doby nezvykle velký, a to až 12 dnů (28–40). Prodloužení inkubace může být adaptací na nehostinné podmínky, jimž jsou vejce vystavena, když samice opouští hnízdo, aby se nakrmila. Zárodky tak musejí přežít teplotní skoky z více než 30 °C při zahřívání na 10 °C při kontaktu s okolním vzduchem.  

Chov v Zoo Praha

V lednu 2024 se k tučňákům Humboldtovým nastěhoval pár kachyní parníkových, které se vylíhly 29. května 2023 v německém ptačím parku Walsrode.  

Umístění v Zoo Praha Pavilon tučňáků