Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Aktuálně ze Zoo Praha

Aktuálně ze Zoo Praha

Strážci pralesa – předání mobilních telefonů, foto (archiv): Petr Hamerník V úterý 30. dubna byl uzavřen další ročník a byly vyhlášeny výsledky soutěže ve sběru starých mobilních telefonů – Staň se strážcem pralesa 2023/24. Celkově se nám v tomto kole podařilo nashromáždit více než pět tisíc kusů mobilních zařízení k recyklaci!

 

Loríček červenohlavý (Psittaculirostris desmarestii)

Malý papoušek se zeleným tělem, křídly i ocasem. Temeno, týl a tváře jsou červené, na krku a hrudi se střídá modré a červené zbarvení, pole pod okem je modré.

Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Třída Ptáci (Aves)
Řád Papoušci (Psittaciformes)
Čeleď Loriovití (Loridae)
Rozšíření Asie (Indonésie, Nová Guinea )
Biotop tropický les (lesy v nížinách i v horách do 1 650 m n. m., lužní lesy)
Potrava plody (dužnina i semena měkkých plodů, především fíků)
Rozměry délka těla 18–20 cm, délka ocasu 4,9–6,2 cm, délka křídla 10,6–11,8 cm, hmotnost 108–126 g
Rozmnožování Snáší 2 vejce, sedí na nich 19 dnů.

Zajímavosti

LOŘÍČKOVÉ OBECNĚ: loríčkové jsou malí papoušci s nápadně krátkým ocáskem, kteří svým způsobem života připomínají lorie. Blízce příbuzní jim však nejsou a také nejsou tak výhradně vázáni na nektar květů. Místo toho vyhledávají zralé plody, především fíky, při jejichž získávání se na větvích často věší i hlavou dolů. V zoo chováme dva novoguinejské druhy.  LORÍČEK ČERVENOHLAVÝ: sdružují se do skupinek 2–6 ptáků, kteří čile poskakují po větvích při hledání fíků. Přeletují mezi stromy prudkým letem a neustále se ozývají vysokými hlasy. Malé kolonie vytváří také při hnízdění. Je známo 6 poddruhů.

Chov v Zoo Praha

Chováme je od roku 1997.

 

 

Umístění v Zoo Praha Indonéská džungle