Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Aktuálně ze Zoo Praha

Aktuálně ze Zoo Praha

Strážci pralesa – předání mobilních telefonů, foto (archiv): Petr Hamerník V úterý 30. dubna byl uzavřen další ročník a byly vyhlášeny výsledky soutěže ve sběru starých mobilních telefonů – Staň se strážcem pralesa 2023/24. Celkově se nám v tomto kole podařilo nashromáždit více než pět tisíc kusů mobilních zařízení k recyklaci!

 

Ibis hagedaš (Bostrychia hagedash)

Základní zbarvení je šedohnědé, na tvářích má úzký bílý proužek, peří na křídlech má zelený kovový lesk. Nohy a dlouhý zobák jsou šedočerné.

Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Třída Ptáci (Aves)
Řád Brodiví (Ciconiiformes)
Čeleď Ibisovití (Threskionitidae)
Rozšíření Afrika (subsaharská Afrika)
Biotop travnaté území (savana, mokřady, zahrady a jiná travnatá místa)
Potrava bezobratlí (především žížaly a jiní půdní a pozemní bezobratlí, vázaní na trus velkých býložravců, občas malí ještěři)
Rozměry délka 65−76 cm, hmotnost 1,3 kg
Rozmnožování Samice snáší 2−3 vejce, inkubace trvá 25−28 dní.

Zajímavosti

IBISOVÉ OBECNĚ: již ve starém Egyptě byl ibis považován za posvátného ptáka. Všichni ibisové mají typický dlouhý, mírně dolů ohnutý zobák, který je pro ně velice užitečným nástrojem při obstarávání potravy. Žijí totiž v blízkosti vod a v mokřinách, kde pátrají po drobných živočiších. IBIS HAGEDAŠ: je aktivní ve dne. V párech nebo malých skupinkách do 30 ptáků prochází krajinou a pátrá po potravě. Živí se především hmyzem, který je vázaný na trus velkých býložravců. Večer se až stovka ibisů slétá na oblíbené stromy, kde nocují. Často je navštěvují i mnoho let. Hnízdí jednotlivé páry, a to na stromech, v keřích i na sloupech apod. Hnízdo má podobu plošinky spletené z klacíků. Jméno dostal podle typického volání ha-ha-da-da-da.

Chov v Zoo Praha

První dva ptáci se v zoo objevili krátce v letech 1974−1975, soustavný chov začal v roce 2005, úspěšné odchovy zaznamenáváme od roku 2007.

Umístění v Zoo Praha Ptačí svět