Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Aktuálně ze Zoo Praha

Aktuálně ze Zoo Praha

Strážci pralesa – předání mobilních telefonů, foto (archiv): Petr Hamerník V úterý 30. dubna byl uzavřen další ročník a byly vyhlášeny výsledky soutěže ve sběru starých mobilních telefonů – Staň se strážcem pralesa 2023/24. Celkově se nám v tomto kole podařilo nashromáždit více než pět tisíc kusů mobilních zařízení k recyklaci!

 

Nandu Darwinův (Pterocnemia pennata)

Nanduové jsou velcí nelétaví ptáci příbuzní například africkým pštrosům nebo australským emuům. Mají malá křídla a ostny v perech jsou měkké a splývavé. V Jižní Americe žijí dva druhy: nandu pampový a jižněji rozšířený nandu Darwinův, kterého snadno poznáte podle bílých skvrnek na jinak šedavém peří.  

Nandu Darwinův Nandu Darwinův

Třída Ptáci (Aves)
Řád
Rozšíření Jižní Amerika (Peru, Bolívie, Chile, Argentina)
Biotop travnaté území, hory (křoviny, horské planiny)
Potrava části rostlin, bezobratlí (hmyz, semena, listy)
Rozměry délka těla 92–100 cm, výška 1,2 m, hmotnost 10–20 kg
Rozmnožování počet vajec 10–30, inkubace 39–42 dny

Zajímavosti

Je to otužilý obyvatel vyšších poloh And a drsné Patagonie. V zimě se nanduové sdružují do menších skupin, v době hnízdění se hejna rozpadnou a samci začnou samotářsky pečovat o vejce i mláďata. Dospělý samec nejprve složitým tancem láká několik samic, které snášejí vejce do společného hnízda. To buduje samec a je to vlastně jamka v zemi lemovaná větvičkami a trávou. Nakonec může samec sedět až na 60 vejcích. Mláďata se líhnou všechna během tří dnů, i když předtím samice snášely vejce po dobu 10 dnů.

Chov v Zoo Praha

V současné době druh nechováme.