Chci vybrat jméno pro slůně a podpořit nový pavilon goril

Informace

Zoo Praha  |  30. 10. 2016


Vyberte jméno pro naše nové slůně – přispějete tím na výstavbu nového pavilonu goril, který nebude ohrožen povodněmi.

Naše nejmladší slůně již obdivují návštěvníci ve venkovním výběhu. Foto: Petr Hamerník Zoo Praha Naše nejmladší slůně již obdivují návštěvníci ve venkovním výběhu. Foto: Petr Hamerník Zoo Praha

Dne 7. října 2016 se v Zoo Praha narodil sloní sameček – letos již druhé slůně, které bylo v Praze nejen narozeno, ale i počato. Pro pražskou zoo se jedná o nebývalý chovatelský úspěch. Chov slonů zde započal již roku 1933, narození "stoprocentně pražských slůňat" jsme se ale dočkali až letos. Tento pokrok má jednoduché vysvětlení. V roce 2013 se nám i díky mnohým příznivcům z řad veřejnosti podařilo postavit zcela nový pavilon a co do prostoru velkoryse pojaté Údolí slonů. Vysoký standard, který vybudovaný komplex nabízí, byl pak - spolu s nesporným kreditem Zoo Praha ve světě - základním předpokladem pro příchod nových sloních samic a samců, které se podařilo získat přímo ze země jejich původu – ze Srí Lanky.

Tři slůňata narozená v novém pavilonu tak naplňují naše toužebně očekávané sny a vize.

Co je ale zcela zásadní, nový pavilon slonů již stojí mimo zónu ohroženou povodněmi, a tak se naše slůňata rodí v bezpečí.

Z toho důvodu bychom rádi u příležitosti radostných událostí v Údolí slonů poukázali na nebezpečí, které stále hrozí dalšímu stěžejnímu živočišnému druhu, který Zoo Praha chová – gorilám nížinným. Stávající pavilon goril byl, bohužel, nešťastně postaven v nejnižším bodě areálu zoo. V roce 2002 dosáhla hladina řeky takové úrovně, že bylo nutné zvířata evakuovat na člunech. Další rána a stres pro gorily znamenala povodeň 11 let poté, během které jsme museli gorily včetně mláďat evakuovat do povodňové věže. Zoo Praha proto plánuje postavit gorilám nový pavilon v horní části zoo mimo zónu ohroženou povodněmi. Pavilon bude situován za výběhy Afrického domu a stavba je důsledně navržena tak, aby nenarušovala krajinný ráz Troji a okolí Sklenářky. Celý objekt bude zapuštěn do okolního terénu a obsypán vytěženou zeminou. K neviditelnosti pavilonu přispěje též zatravněná střecha. Díky novému pavilonu goril bude zlepšena i dopravní obslužnost zoo. Bude zde otevřen nový vchod, který umožní lepší přístup do zoo.

Slůňata se již rodí v bezpečí, gorily tuto jistotu stále nemají.

Hlasujte o jménu slůněte a přispějte tak na konto pro výstavbu nového pavilonu goril!

Můžete vybrat jedno ze tří jmen, pro které můžete hlasovat po kliknutí ZDE (hlasování již bylo ukončeno).


Zoo Praha se dlouhodobě zapojuje do ochrany přírody v Kamerunu, a to zejména řadou vzdělávacích aktivit orientovaných na děti, podporou strážců Biosférické rezervace Dja. V roce 2013 jsme ve spolupráci s kamerunskými partnery zahájili činnost unikátního projektu Toulavý autobus.

Gorily patří mezi nejohroženější savce naší planety, podle IUCN jsou všechny poddruhy považovány za kriticky ohrožené.

 

Jak vybrat jméno a podpořit nový pavilon goril? (Hlasování již bylo ukončeno)

Posláním DMS

Od 1.11. do 27. 12. máte možnost zaslat příspěvek formou dárcovské SMS, a to konkrétně ve tvaru DMS ZOOPRAHA na telefonní číslo 87 777. V odpovědní SMS obdržíte unikátní kód a webový odkaz, kde můžete vybrat jméno slůněte a případně za svoji podporu získat i některou z odměn. Cena jedné DMS činí 30 Kč. Více o DMS na www.darcovskasms.cz. Hlasování bylo ukončeno 27. 12.

Návštěvou Zoo Praha a zakoupením hlasovacího lístku

Po dobu trvání akce, 1. 11. – 27. 12., bude možnost koupě hlasovacích lístků za hodnotu 20 Kč na pokladnách Zoo Praha a v jejích prodejnách. Hlasovací lístky se vyplňují na místě a vhazují do určených schránek u turniketů a v obchodech. Pokud případně chcete za svoji podporu získat i některou ze zajímavých odměn, vyplňte přání slůněti na druhé straně lístku.


Online platbou

Na stránkách darujspravne.cz je spuštěný projekt pražské zoo nazvaný Pojmenuj slůně – podpoř nový pavilon goril. Hlasujte o jméně malého slůněte po kliknutí ZDE (hlasování již bylo ukončeno) a přispějte částkou ve výši minimálně 30 Kč na nový pavilon pro gorily. Za svoji podporu můžete případně získat i některou ze zajímavých odměn od Zoo Praha.

Navrhněte originální přání a můžete získat krásné zážitkové programy a ceny Zoo Praha

Vyberte jedno ze tří jmen, pro které můžete hlasovat po kliknutí ZDE (hlasování již bylo ukončeno), přispějte částkou ve výši minimálně 30 Kč na nový pavilon pro gorily po kliknutí ZDE a navrhněte malému slůněti originální přání. Nejlepší příspěvky získají některou ze zajímavých odměn od Zoo Praha.

Podmínky naleznete ZDE.


 

Vybírat jméno slůněte lze od 1. 11. do 27. 12. Každý týden v úterý vyhlásíme vítěze nejvtipnějších a nejoriginálnějších přání pro naše nově narozené slůně.

Zoo Praha v Africe douhodobě vyvíjí i další aktivity, které pomáhají v záchraně goril nížinných. 

Informace

Přímý video přenos z Údolí slonů v pražské zoo, kde se v roce 2016 narodila hned dvě slůňata. Buďte u toho s námi prostřednictvím našeho webového speciálu.

V zájmu zajištění bezpečného chovu goril, plánuje Zoo Praha postavit gorilám nový pavilon mimo zónu ohroženou povodněmi. Stavba bude vybudována na pozemcích zoologické zahrady určených k jejímu rozvoji a byla důsledně navržena tak, aby nenarušovala krajinný ráz celé lokality. Více informací zde.

Mediální partneři

PRIMA ZOOM
iDNES.cz