Další aktivity v Africe

Zoo Praha / Prague Zoo

Zoo Praha  |  28. 01. 2016


Zoo Praha v Africe douhodobě vyvíjí i další aktivity, které pomáhají v záchraně goril nížinných. 

Strážci biosférické rezervace Dja v Kamerunu, foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Strážci biosférické rezervace Dja v Kamerunu, foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Jsou to například:

 • Distribuce knížek gorilích pohádek ve střední Africe, následně vysílání pohádek v afrických rádiích
 • Materiál a technická podpora strážců Biosférické rezervace Dja v Kamerunu
 • Výroba omalovánek s gorilím příběhem a jejich distribuce spolu s pastelkami společnosti Koh-i-noor africkým školákům

Díky prostředkům z projektu Dvoukoruna ze vstupného, z konta Pomáháme jim přežít, DMS či zapojení sponzorů se vyslanci pražské zoo snaží pomáhat přímo v zemích střední Afriky, jejichž deštné pralesy obývají gorily nížinné. Počet těchto lidoopů se za posledních dvacet let snížil zhruba o 60 procent. Zoo Praha se se svými aktivitami zaměřila zvláště na oblast  Biosférické rezervace Dja v Kamerunu, kde působí jednotky strážců, kteří svádí nelehký boj s pytláky.

Biosférickou rezervaci Dja v Kamerunu, která se rozkládá na ploše přesahující půl milionu hektarů, chrání zhruba šedesát mužů. V rozbitých botách, bez stanů a spojové techniky tu čelí ozbrojeným pytlákům i síle místních tradic. Zoo Praha jim proto věnovala nezbytné vybavení pro práci v terénu, ale například i satelitní telefon Thuraya, díky němuž mohou v případě potřeba zavolat pomoc i z nejzapadlejších koutů pralesa.

Při svých návštěvách si také zástupci Zoo Praha všimli, že když se ukáže dětem ve školních lavicích obrázek gorily, ani pořádně nevědí, o jaké zvíře jde. Když se však jejich učitel zeptá, kdo už ochutnal gorilí maso, přihlásí se převážná většina dětí. Proto se pražská zoo snaží prostřednictvím distribuce obrázkových pohádek o gorilí samičce Moje a omalovánek, které vyprávějí příběh odvážných gorilích chlapečků, ukázat krásu goril a osvětlit dětem význam jak jejich ochrany, tak i tropického deštného lesa. Na konci roku 2011 distribuovala pražská zoo po střední Africe patnáct tisíc svazků gorilích pohádek o samičce Moje, a k deseti tisícům kusů omalovánek i pastelky od české firmy Koh-i-noor.

V rámci osvětových snah o nutnosti ochrany přírody pro místní obyvatele byl v roce 2013 také založen tzv. Ekoklub přátel Dja v kamerunské obci Somalomo při hranici rezervace Dja. Jeho cílem je pracovat s místními mladými lidmi na projektech zaměřených na ochranu životního prostředí. Členové klubu například ostatním vysvětlují, proč je dobré nejíst maso pralesních zvířat a čím se dá nahradit. Ve snaze poskytnout místním lidem alternativní zdroj příjmu a současně i alternativu k bushmeatu byl také v Somalomu v srpnu 2013 založen chov řekomyší a podporuje se výsadba užitkových stromů.


KarelPoborsky

Již téměř pět let provozujeme pět tisíc kilometrů od Zoo Praha autobusovou linku. Náš Toulavý autobus vozí děti z vesnic z okraje kamerunské rezervace Dja na exkurze do záchranné stanice v Méfou poblíž hlavního města, kde mají...
„Tři sta třicet tři stříbrných křepelek…“ Kamerunští školáci po mně se smíchem a přitom velice zdařile opakovali český jazykolam. Byli jsme jejich. Nato jsme jim rozdali balíčky karet a začali je učit Černého Petra....

Zoo Praha se dlouhodobě zapojuje do ochrany přírody v Kamerunu, a to zejména řadou vzdělávacích aktivit orientovaných na děti, podporou strážců Biosférické rezervace Dja. V roce 2013 jsme ve spolupráci s kamerunskými partnery zahájili činnost unikátního projektu Toulavý autobus.

Gorily patří mezi nejohroženější savce naší planety, podle IUCN jsou všechny poddruhy považovány za kriticky ohrožené.

Zoo Praha v Africe douhodobě vyvíjí i další aktivity, které pomáhají v záchraně goril nížinných. 

Partneři projektu

S podporou: 

logo MHMP 800px sRGB 200                               

 

Spolupracují: 

Jak pomoci

I vy se můžete zapojit do podpory projektu Toulavý autobus!

Zašlete finanční příspěvek na speciální sbírkové konto Pomáháme jim přežít – č.ú.: 43 – 680 466 0247/0100.

Využijte dárcovské sms!

Přineste starý mobil. Za každý přístroj vyplatí společnost REMA Systém 10 Kč na naše sbírkové konto.

Kupte si některý z vybraných suvenýrů a tiskovin v areálu Zoo Praha nebo na našem e-shopu.

Zůčastněte se Běhu pro zoo, jehož výtěžek je určen na projekty Pomáháme jim přežít.

A v neposlední řadě přijďte do zoo praha! koupí každé vstupenky příspíváte 2 kč na ochranu ohrožených druhů v rámci projektu koruna ze vstupného.

Děkujeme Vám, že nám pomáháte pomáhat!

ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní