O projektu

Zoo Praha / Prague Zoo

Zoo Praha  |  28. 01. 2016


Zoo Praha se dlouhodobě zapojuje do ochrany přírody v Kamerunu, a to zejména řadou vzdělávacích aktivit orientovaných na děti, podporou strážců Biosférické rezervace Dja. V roce 2013 jsme ve spolupráci s kamerunskými partnery zahájili činnost unikátního projektu Toulavý autobus.

„Toulavý autobus navazuje na naše dlouhodobé aktivity ve střední Africe,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Tam nejen podporujeme strážce rezervace Dja, ale zejména rozvíjíme vzdělávací aktivity zacílené na děti. Distribuovali jsme mezi ně například knihy gorilích pohádek, které měly nesmírný úspěch, a po večerech z nich venkovští učitelé četli i negramotným dospělým.“

Iniciátor projektu Miroslav Bobek v Somalomo. Foto: Jana HavelkováIniciátor projektu Miroslav Bobek v Somalomo. Foto: Jana Havelková

Toulavý autobus sváží v Kamerunu děti z pralesních oblastí do Limbe či Méfou, aby v tamních záchranných stanicích absolvovaly vzdělávací program, ale zejména spatřily gorily nikoli jako maso na talíři, nýbrž jako fascinující živé tvory. Jízdy probíhají v období sucha, tedy od prosince do dubna a od srpna do září. První jízda se uskutečnila v lednu 2013, za účasti patrona projektu, fotbalisty Karla Poborského. Nad projektem převzal záštitu pražský primátor Bohuslav Svoboda.

„Toulavý autobus je unikátním projektem. Je také jednou z celé řady věcí, které Zoo Praha řadí ke světovým zoologickým zahradám,“ konstatuje primátor Svoboda. „Tato zoo totiž neplní pouze funkci volnočasovou a vzdělávací, ale vyvíjí snahu o zvyšování počtu ohrožených druhů zvířat ve volné přírodě, aktivně se zapojuje do jejich záchrany. Jsem rád, že k tomu přispívají i sami Pražané díky své účasti v závodu Běh pro gorily. Věřím, že Toulavý autobus bude pro africké děti znamenat příležitost, jak lépe poznat život goril ve volné přírodě a dá dětem možnost připojit se k jejich ochráncům, až budou dospělé."

Účast Karla Poborského na první jízdě Toulavého autobusu a jeho podpis na kabině by měly podle ředitele pražské zoo přispět k popularitě tohoto projektu mezi místními obyvateli. „I v těch nejzapadlejších koutech Afriky se roky přesvědčuji o tom, že Karla Poborského tam zná opravdu každý,“ dodal Bobek.

Pro účely projektu získala Zoo Praha do bezplatného užívání část základny v Somalomo na okraji Biosférické rezervace Dja, která je součástí Světového kulturního dědictví. Projektu Toulavý autobus a dalším vzdělávacím aktivitám Zoo Praha je v Somalomo k dispozici křídlo administrativní budovy se dvěma vybavenými kancelářemi a polovina ubytovací budovy s velkým obytným prostorem, dvěma ložnicemi, kuchyní a příslušenstvím.

Trasa Toulavého autobusu v KamerunuTrasa Toulavého autobusu v Kamerunu

Terénní základna v Somalomo. Foto: Miroslav BobekTerénní základna v Somalomo. Foto: Miroslav Bobek

 


Jak pomoci

I vy se můžete zapojit do podpory projektu Toulavý autobus!

Zašlete finanční příspěvek na speciální sbírkové konto Pomáháme jim přežít – č.ú.: 43 – 680 466 0247/0100.

Využijte dárcovské sms!

Přineste starý mobil. Za každý přístroj vyplatí společnost REMA Systém 10 Kč na naše sbírkové konto.

Kupte si některý z vybraných suvenýrů a tiskovin v areálu Zoo Praha nebo na našem e-shopu.

Zůčastněte se Běhu pro zoo, jehož výtěžek je určen na projekty Pomáháme jim přežít.

A v neposlední řadě přijďte do zoo praha! koupí každé vstupenky příspíváte 2 kč na ochranu ohrožených druhů v rámci projektu koruna ze vstupného.

Děkujeme Vám, že nám pomáháte pomáhat!ZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní