Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Těžký život s lidmi

Zoo Praha  |  22. 10. 2014


Dospělí sloni nemají v přírodě nepřátele a v minulosti většinou hynuli stářím. Dnes jsou v Asii nejčastější příčinou úhynu slonů střety s lidmi. Někteří jedinci jsou zabiti, aby neohrožovali úrodu, další jsou vytlačeni do míst, kde nemohou žít, a tam časem hynou na podvýživu. Hrozeb je ale více.


Autor: Pavel Procházka
Autor: Pavel Procházka

V některých oblastech Asie představují pro divoké slony značnou hrozbu miny či pasti nalíčené na zvěř. Například na Borneu v pastech uvízne každý pátý slon, oka představují problém i na Srí Lance. Třebaže ne vždy zvíře zahyne, obvykle si odnese doživotní postižení.

Několik desítek slonů zahyne každoročně pod koly vlaků či nákladních aut. Je to důsledek postupující civilizace, která zavádí i do dříve odlehlých oblasti čím dál větší množství železničních tratí a silnic.

Určitou hrozbou jsou pro asijské slony rovněž pytláci, kteří zabíjejí samce pro kly a obě pohlaví v menší míře pro kůži, maso, ocas či nohy. Místy lovci vybili téměř všechny dospělé samce a zbylé samice se potýkají s nedostatkem vhodných partnerů.

 Autor: Pavel Procházka




udoli slonu kamery vnitrek
kamery kopie prazdna final
  • Od 8 - 10 hod probíhá pravidelná údržba pavilonu
  • Kamery 1 – 3: vnitřní prostory samic
  • Kamery 4 – 8: venkovní prostory samic
  • Kamera 7: vnitřní prostor samce
Ilustrační snímek sloního stáda v Zoo Praha. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

O fatálním onemocnění, jemuž podlehla sloní samička Amalee, vědci stále ještě získávají nové poznatky a vývoj vakcíny je teprve v rané fázi. Dostupné informace o sloním herpesviru shrnujeme v následujícím textu.

Samička slona indického Amalee (9. května 2020 – 27. ledna 2023). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V pátek 27. ledna jsme vás informovali o tom, že nejmladší slůně v Zoo Praha, samička Amalee, bohužel podlehla slonímu herpesviru. Nyní přinášíme podrobnější informace z pohledu vrchního chovatele slonů a veterináře.




Gulab, nejstarší obyvatelka Údolí slonů. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Sloni indičtí kdysi obývali rozsáhlé území od Sýrie po Indonésii. V 94 % areálu však byli vyhubeni a dnes je jejich výskyt pouze ostrůvkovitý. Hlavními příčinami úbytku slonů jsou střety s lidmi a ztráta...

Zoo Praha chová slony od roku 1933. V současnosti obývají Údolí slonů, otevřené v březnu 2013.