Těžký život se slony

Naučná stezka v Údolí slonů

Zoo Praha  |  22. 10. 2014


Lidé vytlačují divoké slony do stále menších oblastí a zbírají jejich území. Zvířata už nemají kam ustoupit, a tak rose počet konfliktů. V Asii sloni rok co rok usmrtí několik set lidí a jen na území velikosti Moravy zničí úrodu v hodnotě přibližně 5 milionů korun!

Autor: Pavel Procházka Autor: Pavel Procházka

Jediný sloní samec může při nočním plenění na poli sežrat až 75 kg obilí nebo zničit desítky stromků na plantáži. Zvířata navíc často způsobují velké škody přesto, že o samotnou úrodu nemají zájem. Když si sloni zkrátí cestu k cíli přes pole, mnoho rostlin podupou a zničí.

K mnoha smrtelným nehodám dochází v lese, když člověk zvíře nečekaně překvapí. Slonímu útoku však obvykle předchází hrozba. Nejčastějšími oběťmi jsou proto lidé, kteří na ni dostatečně nereagují – například podnapilí či turisté, kteří výstražnému signálu nerozumí.

Aby se dostali k potravě, neváhají se někteří sloni probořit do chýší, kde lidé skladují sklizené plodiny. Snaha zvíře odehnat je přitom pro vesničany velice riskantní. V rozrušení na ně sloni mohou zaútočit nebo se splašit, prohnat se vesnicí a zničit lidem domovy.

Autor: Pavel Procházka




udoli slonu kamery vnitrek
kamery kopie prazdna final
  • Od 8 - 10 hod probíhá pravidelná údržba pavilonu
  • Kamery 1 – 3: vnitřní prostory samic
  • Kamery 4 – 8: venkovní prostory samic
  • Kamera 7: vnitřní prostor samce
Ilustrační snímek sloního stáda v Zoo Praha. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

O fatálním onemocnění, jemuž podlehla sloní samička Amalee, vědci stále ještě získávají nové poznatky a vývoj vakcíny je teprve v rané fázi. Dostupné informace o sloním herpesviru shrnujeme v následujícím textu.

Samička slona indického Amalee (9. května 2020 – 27. ledna 2023). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V pátek 27. ledna jsme vás informovali o tom, že nejmladší slůně v Zoo Praha, samička Amalee, bohužel podlehla slonímu herpesviru. Nyní přinášíme podrobnější informace z pohledu vrchního chovatele slonů a veterináře.




Gulab, nejstarší obyvatelka Údolí slonů. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Sloni indičtí kdysi obývali rozsáhlé území od Sýrie po Indonésii. V 94 % areálu však byli vyhubeni a dnes je jejich výskyt pouze ostrůvkovitý. Hlavními příčinami úbytku slonů jsou střety s lidmi a ztráta...

Zoo Praha chová slony od roku 1933. V současnosti obývají Údolí slonů, otevřené v březnu 2013.