Sloni v ohrožení

Naučná stezka v Údolí slonů

Zoo Praha  |  22. 10. 2014


Počet slonů v Asii již po staletí klesá a jejich areál je rozdrobený. Aby nevyhynuli, je nutná mezinárodní spolupráce při jejich ochraně a při propojování oblastí, kde mohou žít.

Mapa výskytu slona indického Mapa výskytu slona indického

Setrvale na ústupu
Před 4 000 lety žili asijští sloni v rozlehlé oblasti od dnešního Íránu až po pobřeží Žlutého moře. V 94 % areálu však byli vyhubeni a dnes obývají ostrůvkovitě pouze jih a jihovýchod kontinentu. Právě rozdrobení areálu a následná izolace populací je pro druh jednou z největších hrozeb.

Hlavní útočiště
Hlavními útočišti divokých slonů jsou dnes Indie a Srí Lanka – více než polovina jejich světové populace žije právě zde. Srí Lanka je dokonce zemí s největší hustotou sloního osídlení v Asii. U místních se sloni těší velké úctě, takže i v zapadlých vesničkách lidé obvykle přijímají ochranářské cíle za své.

Autor: Kryštof KrejčaNárodní parky nestačí
Přísně střežené národní parky v lidnaté Asii nejsou − a nemohou být − dost velké, aby uspokojily všechny potřeby slonů. Nadějí pro slony a jejich přežití do budoucna je proto doplnění národních parků rozsáhlejšími, vzájemně propojenými oblastmi s mírnějším režimem ochrany, vyvažujícím potřeby lidí a zvířat.

Konec odchytům
Většina krotkých pracovních slonů v Asii pochází z odchytů volně žijících zvířat. Kvůli vysokým nárokům na péči o mládě a kojící samici totiž majitelé své slony obvykle nemnoží. Chycené zvíře však již v přírodě nezplodí potomky a pro divokou populaci je ztracené stejně, jako kdyby uhynulo. Podporou rozmnožování krotkých slonů lze přispět k ochraně jejich divokých příbuzných. Rozšíření odchovů totiž předejde potřebě získávat zvířata z přírody.

Mizející prostředí
Hlavním problémem asijských slonů je ztráta vhodných míst k životu. V celé Asii prudce stoupá počet obyvatel a venkovské oblasti se mění v města. V dříve pestré mozaice krajiny vznikají rozlehlé plantáže jednotvárných monokultur a sloni se ocitají v obklíčení nepřátelským prostředím, přes které se jen těžko dostávají.




udoli slonu kamery vnitrek
kamery kopie prazdna final
  • Od 8 - 10 hod probíhá pravidelná údržba pavilonu
  • Kamery 1 – 3: vnitřní prostory samic
  • Kamery 4 – 8: venkovní prostory samic
  • Kamera 7: vnitřní prostor samce
Ilustrační snímek sloního stáda v Zoo Praha. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

O fatálním onemocnění, jemuž podlehla sloní samička Amalee, vědci stále ještě získávají nové poznatky a vývoj vakcíny je teprve v rané fázi. Dostupné informace o sloním herpesviru shrnujeme v následujícím textu.

Samička slona indického Amalee (9. května 2020 – 27. ledna 2023). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V pátek 27. ledna jsme vás informovali o tom, že nejmladší slůně v Zoo Praha, samička Amalee, bohužel podlehla slonímu herpesviru. Nyní přinášíme podrobnější informace z pohledu vrchního chovatele slonů a veterináře.




Gulab, nejstarší obyvatelka Údolí slonů. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Sloni indičtí kdysi obývali rozsáhlé území od Sýrie po Indonésii. V 94 % areálu však byli vyhubeni a dnes je jejich výskyt pouze ostrůvkovitý. Hlavními příčinami úbytku slonů jsou střety s lidmi a ztráta...

Zoo Praha chová slony od roku 1933. V současnosti obývají Údolí slonů, otevřené v březnu 2013.