Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Velcí jedlíci

Zoo Praha  |  22. 10. 2014


Sloni indičtí jsou sice zapřisáhlí vegetariáni, vybíraví však nejsou. Jejich jídelníček obsahuje na 80 různých druhů rostlin od keřů přes kůru po plody.


Autor: Pavel Procházka
Autor: Pavel Procházka

Pastva, nebo okus?
Sloni svůj jídelníček pružně přizpůsobují dostupné nabídce. Většinu roku dávají přednost okusu (tedy větvím s listy a kůrou), který doplňují také trávou, bylinami, plody, hlízami i dření dužnatých stonků. V období dešťů, kdy raší mladá tráva, však může pastva převládnout.

Výběrové menu
Při manipulaci s potravou si slon počíná velice šikovně. Například tlusté stonky banánovníků nejdříve oloupe, aby se dostal ke šťavnaté dřeni uvnitř, z mimóz zase pečlivě obírá pouze drobné kvítky. Kořeny pak před spolknutím zbaví hlíny – oklepe je nebo opláchne ve vodě.

Věčná chuť k jídlu
Trávení slonů je poměrně neúčinné. Téměř polovina potravy projde tělem takřka beze změn a trus obsahuje množství dále využitelné „slámy“. Proto slon musí zkonzumovat opravdu hodně potravy a 18 hodin věnuje každý den krmení.

Autor: Pavel ProcházkaNenáročný strávník
Nároky slona na krmení jsou mnohem nižší, než by se mohlo zdát. Potravy sice spotřebuje i 150 kg za den, nemusí však být nijak zvlášť výživná. Velké tělo má navíc větší rezervy, ze kterých čerpat, a tak právě díky svým rozměrům přežije slon i delší období nedostatku.

Chobot místro rukou
Pro slona je při krmení nejužitečnějším orgánem chobot. Zastává stejnou roli jako ruka člověka a slon jím dokáže provádět i velmi jemné pohyby – například oloupat burský oříšek. Přitahuje si jím jinak nedosažitelná sousta, upravuje si je a podává do tlamy.

Když se krmí slůně
Novorozené slůně vypije až 9,5 litru mléka denně a od mámy ho saje tlamičkou. Chobot moc používat neumí, spíš mu překáží a při pití ho musí držet na stranu. Dokonale ho ovládá teprve ve čtyřech měsících, kdy s jeho pomocí začíná ochutnávat stravu dospělých.

Oblíbené plody
Když začnou dozrávat plody, nastává pro slony malý svátek. Shromažďují se u vhodných stromů a z plna hrdla se cpou. Malé plody spolknou vcelku, větší nejdříve rozdrtí nohou a pak chobotem posbírají jednotlivé kousky.




udoli slonu kamery vnitrek
kamery kopie prazdna final
  • Od 8 - 10 hod probíhá pravidelná údržba pavilonu
  • Kamery 1 – 3: vnitřní prostory samic
  • Kamery 4 – 8: venkovní prostory samic
  • Kamera 7: vnitřní prostor samce
Ilustrační snímek sloního stáda v Zoo Praha. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

O fatálním onemocnění, jemuž podlehla sloní samička Amalee, vědci stále ještě získávají nové poznatky a vývoj vakcíny je teprve v rané fázi. Dostupné informace o sloním herpesviru shrnujeme v následujícím textu.

Samička slona indického Amalee (9. května 2020 – 27. ledna 2023). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V pátek 27. ledna jsme vás informovali o tom, že nejmladší slůně v Zoo Praha, samička Amalee, bohužel podlehla slonímu herpesviru. Nyní přinášíme podrobnější informace z pohledu vrchního chovatele slonů a veterináře.




Gulab, nejstarší obyvatelka Údolí slonů. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Sloni indičtí kdysi obývali rozsáhlé území od Sýrie po Indonésii. V 94 % areálu však byli vyhubeni a dnes je jejich výskyt pouze ostrůvkovitý. Hlavními příčinami úbytku slonů jsou střety s lidmi a ztráta...

Zoo Praha chová slony od roku 1933. V současnosti obývají Údolí slonů, otevřené v březnu 2013.