Křtiny varanů komodských

Ostatní články

06. 09. 2007


V sobotu 8. září proběhnou křtiny vzácných přírůstků – 3 mláďat varanů komodských

Kmotry se stávají ing. Milan Richter, radní HMP, Laurent Goutard, generální ředitel Komerční banky a herec Petr Vacek.
Křtiny se uskuteční na pódiu dětského divadélka Archa v sobotu 8. září ve 14.15 a budou součástí bohatého programu dětského dne Komerční banky v Zoo Praha.


Současný stav 3 mláďat varana komodského
Varani, vylíhlí 16., 20. a 25. 4. 2007, jsou odchováváni v odchovně mláďat pavilonu želv. Překvapili nás svou plachostí. Teprve po dvou měsících chovu začali přijímat potravu z ruky své chovatelky, a i teď po 4 měsících jsou stále velmi nedůvěřiví vůči neznámým prvkům ve svém okolí, často se schovávají. Mají výrazně denní aktivitu, noci tráví ve vlhkém úkrytu pod kůrou, ve dne vylézají na větve pod lampou a sluní se. V nejteplejších částech dne se rovněž ukrývají do chladnějších koutů terária.
Jejich terárium je umístěno 150 cm nad zemí, čehož jako ostražití, ale zároveň velmi draví predátoři rádi využívají a neustále velmi bystře sledují své okolí. V přírodě jsou jejich hlavním ohrožením varani starších věkových kategorií, kanibalismus je u nich naprosto přirozený. Proto je zcela nutné hlídat jejich pravidelný a vyrovnaný růst; slabší zvíře by snadno mohlo být silnějšími sourozenci považováno za kořist.
Odchov mláďat varanů komodských je tedy velmi náročný a vyžaduje maximální pozornost vysoce odborných chovatelů. Přestože mladí varani by měli mimo drobných obratlovců lovit i větší hmyz, naši varani dávají jednoznačně přednost myším a dalším menším hlodavcům. Krmení je ji předkládáno jednou až dvakrát týdně.
Jejich růstové křivky jsou zatím velmi rovnoměrné a vyrovnané. Při vylíhnutí měřili při váze 104-129 gramů 43-46 cm, po čtyřech měsících chovu váží
231-256 gramů a měří 65-66 centimetrů. Tempo jejich růstu průběžně konzultujeme s evropskými a americkými kolegy, protože příliš rychlý růst by mohl vést k pozdějším metabolickým poruchám.

Odchov varana komodského patří k největším chovatelským úspěchům v historii pražské zoo.





Orangutan sumaterský. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

Hlavní sezóna Zoo Praha je oficiálně zahájena a spolu s ní se množí dotazy veřejnosti: Kdy je nejlepší do zoo vyrazit? Jak se vyhnout frontě u pokladny? Dají se využít nějaké slevy? Na tyto i na další otázky proto odpovídáme v...

Kámen s petroglyfy v oblasti Velká Gobi B. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Kámen umístěný v expozici Gobi vedle výběhu koní Převalského je vyzdobený petroglyfy znázorňujícími kozorožce a další tvory či objekty. Jde o repliku skutečného kamene z Mongolska, který v roce 2022 objevil ředitel pražské zoo...




Přihlášení k newsletteru