Zoo Praha děkuje za vyhlášku proti zábavní pyrotechnice. Její používání překročilo únosnou mez

Ostatní články

Lucie Dosedělová  |  02. 11. 2020


Konec nezřízeného odpalování hlučných petard, dělobuchů a raket, které ohrožuje zdraví a psychický stav v přírodě, v zoo i v domácnostech. Rada hlavního města Prahy dnes schválila vyhlášku, která na Silvestra i na Nový rok zakazuje veškerou manipulaci se zábavní pyrotechnikou a tzv. lampiony štěstí. Vedení Zoo Praha spolu s ochránci přírody děkuje vedení města, že se dokázalo tomuto závažnému problému postavit.

„Zakazujeme v památkové rezervaci, v blízkosti vodních toků, chráněných oblastí a zoo používat amatérskou zábavní pyrotechniku - tedy rachejtle a petardy,“ přiblížil obsah právě schválené vyhlášky náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hlubuček, „každý rok je následkem zcela nekontrolovaného a živelného odpalování petard usmrceno nebo zraněno velké množství zvířat. Odpalování zábavní pyrotechniky nejen hraje na nervy nespočtu lidí i domácích zvířat, ale volně žijící zvířata také namnoze zabíjí, o znečišťování životního prostředí a nepořádku v ulicích nemluvě.“

Jménem Zoo Praha poděkoval za schválení vyhlášky její ředitel Miroslav Bobek: „Velmi si tohoto kroku vedení města vážím. Znovu si připomeňme lednovou tragédii, kdy kvůli tzv. lampionům štěstí shořel pavilon opic a lidoopů v německém Krefeldu. A ještě tentýž den mi od kolegy Martina Kristena přišla fotografie, kterou pořídil u pavilonu slonů v naší pražské zoo. Lampion štěstí uvízl na plotě dvora, ale stačilo pět metrů a dopadl na hromadu suchého okusu.“

 


Orangutan sumaterský. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

Hlavní sezóna Zoo Praha je oficiálně zahájena a spolu s ní se množí dotazy veřejnosti: Kdy je nejlepší do zoo vyrazit? Jak se vyhnout frontě u pokladny? Dají se využít nějaké slevy? Na tyto i na další otázky proto odpovídáme v...

Kámen s petroglyfy v oblasti Velká Gobi B. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Kámen umístěný v expozici Gobi vedle výběhu koní Převalského je vyzdobený petroglyfy znázorňujícími kozorožce a další tvory či objekty. Jde o repliku skutečného kamene z Mongolska, který v roce 2022 objevil ředitel pražské zoo...




Přihlášení k newsletteru