Výstava v Pekingu a spolupráce Zoo Praha s Čínou

Ostatní články

Jana Myslivečková  |  30. 08. 2016


Za účasti primátorky Hlavního města Prahy dnes byla v pekingské zoologické zahradě slavnostně zahájena reprezentativní výstava představující Zoo Praha. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek se ještě předtím v Číně zúčastnil výroční konference Asociace čínských zoologických zahrad, kde představil projekt Návrat divokých koní a jednal o přepravě koní Převalského z Evropy do čínské stanice Jimsar.

Vzácný langur čínský. Foto: Shutterstock, Brian Kinney. Vzácný langur čínský. Foto: Shutterstock, Brian Kinney.

Výstava představuje na jedenatřiceti velkoplošných panelech v čínštině a angličtině nejen krásy pražské zoo, ale také její historii, chovatelské úspěchy a významné projekty na ochranu ohrožených druhů zvířat v přírodě. Výstava má přispět k propagaci Zoo Praha v Číně.

„Spolupráce s pekingskou zoo je však širší,“ konstatuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Podepsali jsme dnes smlouvu, na jejímž základě získáme do Prahy například vzácné langury čínské, tzv. zlaté opice, které dosud nejsou chovány nikde mimo Asii. Začali jsme jednat také o společných aktivitách obou metropolitních zoo na ochranu ohrožených druhů ve střední Africe.“

Slavnostní zahájení výstavy o Zoo Praha v pekingské zoologické zahradě. Foto: Jiří Malina, Zoo Praha.

Ředitel Zoo Praha se také zúčastnil výroční konference Asociace čínských zoologických zahrad, kde jednal o spolupráci na reintrodukci koní Převalského v čínské Džungarské pánvi.

„Jsme již domluveni, že Zoo Praha bude koordinovat přepravu několika hřebců koně Převalského do stanice v Jimsaru a případně i do rezervace v Kalamaily,“ uvedl Bobek. „Cílem je rozšířit genetickou základnu koní Převalského, kteří se v Číně vracejí do Džungarské pánve. Přeprava je plánována na příští rok civilním cargo letem do města Urumči a dále po zemi do stanice v Jimsaru. Není však vyloučeno, že někteří z hřebců by po aklimatizaci mohli být vypuštěni přímo do rezervace Kalamaily, kde dnes ve volnosti žije asi 145 koní Převalského.“

 


Planoucí útesy v Gobi. Foto: David Broda

Součástí nové expozice Gobi v horní části Zoo Praha je ukázka světově významné paleontologické lokality. Americká expedice z roku 1923 definitivně potvrdila existenci zkamenělých dinosauřích vajec a také dala jméno ohromujícím...

Koně Převalského běží krajinou svých předků v Přísně chráněné oblasti Velká Gobi B v Mongolsku. Takový pohled bude již brzy realitou i ve stepi Altyn Dala ve středním Kazachstánu. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

První transporty koní Převalského z Evropy do Kazachstánu proběhnou letos v červnu v rámci projektu Návrat divokých koní 2024. Dva armádní letouny CASA s celkem osmi koňmi na palubě odstartují 3. června z letišť v Praze a...




Přihlášení k newsletteru