Nové slůně v Zoo Praha!

Novinky u zvířat

Hana Matoušů  |  08. 10. 2016


Slonice Tamara porodila v pátek 7. října po osmé hodině večer své první slůně. Jde o samečka, který váží osmdesát kilogramů a který začal vzápětí pít. K porodu došlo za přítomnosti slonice Janity a jejího letos narozeného slůněte Maxe. Již v sobotu však od sebe obě matky se slůňaty byly na čas odděleny, protože zvědavý Max jevil o novorozeného samečka až příliš velký zájem. Pavilon však zůstává pro návštěvníky otevřen, a tak mají jedinečnou příležitost sledovat život slůněte doslova od prvních hodin po jeho narození.

Slonice Tamara porodila v pátek 7. října své první slůně. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Slonice Tamara porodila v pátek 7. října své první slůně. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

„Druhé, navíc stoprocentně pražské slůně v jednom roce, to je chovatelský úspěch, o kterém jsme donedávna nemohli ani snít,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Je to především zásluha našich chovatelů, ale rovněž zřizovatele, který umožnil vybudování Údolí slonů, i české diplomacie, díky níž jsme ze Srí Lanky přesně před čtyřmi lety získali Tamaru s Janitou.“

Otcem slůněte je sloní býk Ankhor, který do Zoo Praha přišel 12. srpna 2014 z Berlína a o Tamaru projevil zájem hned na začátku prosince 2014. Naproti tomu otcem Maxe, který se narodil 5. dubna 2016, je býk Mekong, žijící nyní v holandském Emmenu.

Tamara byla březí 658 dnů a její porod chovatelé již očekávali, a to nejen vzhledem k předpokládanému termínu, ale i změnám hormonálních hladin. Přesto v pátek Tamara překvapila rychlostí, s jakou své mládě porodila. Ve skutečnosti však porod začal již během předchozí noci.

„Sloni podobně jako další zvířata jsou schopni porod, ke kterému dochází během noci, pozastavit,“ říká kurátor chovu Pavel Brandl. „Tamara patrně začala rodit již v noci na pátek, ale s příchodem dne narození mláděte odložila až na následující večer. Potom už šlo všechno nesmírně rychle.“

Slůně dostane jméno až za několik týdnů a z více variant navržených pracovníky Zoo Praha je bude vybírat nejširší veřejnost.

O chovu slonů v Zoo Praha:

Chov slonů v Zoo Praha má dlouhou historii, sahá až do roku 1933, kdy k nám přišel legendární první slon pojmenovaný Baby. Po něm následovaly v roce 1951 a 1952 slonice Jumba a Duňa a v roce 1953 slon Petr I. První sloninec stál v Zoo Praha na místě dnešní expozice lemurů, druhý byl pro veřejnost zpřístupněn v roce 1973 a nacházel se prostoru dnešní Rezervace Bororo. Oba dva slonince se nacházely v zátopové oblasti. Povodně v roce 2002 ukázaly nutnost vybudování slonince nového na místě, které nebude ohroženo možnými povodněmi, a ve kterém bude možné zajistit bezpečný chov těchto vzácných zvířat.

Nový pavilon slonů byl pro veřejnost otevřen v roce 2013 a v současné době v něm mohou návštěvníci pozorovat stádo devíti slonů. Nejstarším členem stáda je samice Gulab, která k nám přišla v roce 1966. Dalšími členy jsou samec Ankhor, samice Shanti, Donna, Janita, Tamara, tříletá samička Sita, půlroční Maxmilián a nový novorozený sameček. Narození již druhého slůněte v Zoo Praha během jednoho roku je výjimečnou událostí a svědčí o tom, že jednou ze zásadních podmínek pro prosperující chov je zajištění vhodných a bezpečných prostor.

Více informací z Údolí slonů naleznete v našem webovém speciálu po kliknutí ZDE!

 

Slonice Tamara porodila


Mobi pozoruje svět ze hřbetu své matky Duni. Ta se projevuje jako velmi hravý rodič, ale současně velmi obezřetný. Ačkoliv návštěvníkům svou Mobi každý den ukazuje, žádné další gorile dceru zatím nepůjčila. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

Dvouměsíční samička gorily nížinné Mobi v Zoo Praha se živě zajímá o své okolí. V posledních dnech k tomu přispěla lepší fixace hlavy, a tak už gorilí kojenec cíleně reaguje na všelijaké podněty. Stále více se rozhlíží,...

Mládě ježury před prvním velkým veterinárním zákrokem loni na podzim. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Mládě ježury australské, které se vylíhlo přibližně v polovině prosince 2022, bohužel letos v lednu podlehlo akutní bakteriální infekci.




Přihlášení k newsletteru