Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

2004 - Stavby podzim - zima 2004 (k 10. 9. 2004)

07. 09. 2004


V září 2004 zahájíme několik stavebních akcí, jednak úprav starších expozic, jednak výstavby nových expozic nebo rekonstrukcí inženýrských sítí a zázemí.

1. Nová ubikace pro soby

Sobi se stěhovali v pražské zoo již vícekrát, vždy však obývali expozice v severních částech areálu. Také nová ubikace je umístěna v chladnějším mikroklimatu severozápadní části zoo.

Vlastní ubikace o celkové ploše 162 m2 má podobu jednoduché dřevěné budovy o jednom podlaží s pultovou střechou. Vnější fasády budou kryté fošnami a prkny, dřevěné budou i okenice a dveře.

Objekt v sobě bude skrývat tři stáje, které bude možné díky posuvným dveřím vzájemně propojovat. K nim bude patřit dvojice malých odstavných výběhů, přípravna, sklad krmení a obslužná chodba.

Zahájení stavby: září 2004

Dokončení stavby: prosinec 2004:

Projektant: ing. Opat

Zhotovitel: společnost Arbo

2. Ubikace losů

V sousedství nové expozice pro soby vznikne další „severská“ ubikace, tentokrát pro losy.

Také v tomto případě se bude jednat o jednoduchou jednopodlažní dřevěnou stavbu s pultovou plechovou střechou. Vnějším vzhledem bude objekt o ploše 138 m2 a celkové výšce 4,3 m připomínat typickou dřevěnku. Pro zvířata budou uvnitř vybudovány tři vzájemně propojitelné stáje, pro chovatele pak přípravna a sklad krmiv. K objektu budou přiléhat dva menší odstavné výběhy.

Zahájení stavby: září 2004

Dokončení stavby: prosinec 2004:

Projektant: ing. Opat

Zhotovitel: společnost Regis

3. Expozice tygrů ussurijských

Expozice umístěná v severozápadní části zoo projde celkovou rekonstrukcí, která se dotkne především vzhledu venkovního výběhu. Místo dnešních celokovových mříží vznikne nový lehčí plot z pletiva napnutého na ocelových sloupcích a přerušený dvěma prosklenými vyhlídkami.

Nejnápadnější změna nastane v novém pojetí vodních ploch ve výběhu. Kromě kaskád vytvořených 3–4 propojenými nádržemi vznikne prostorný bazén v těsné návaznosti na jednu z vyhlídek, takže návštěvníci budou moci pozorovat tygry přímo ve vodě, jen přes skleněnou stěn     u. Voda bude cirkulovat v nuceném oběhu, břehy nádrží budou vytvořeny z kamenů.

Výběh má tvar obdélníka o rozměrech 21x16 m, na straně u návštěvnické cesty vybíhá hranice výběhu směrem ven do lomeného oblouku s vyhlídkami.

Zahájení stavby: září 2004

Dokončení stavby: prosinec 2004

Projektant: ateliér AND

Zhotovitel: TGS

4. Levharti

Nová expozice pro levharty mandžuské vznikne v severozápadní části zoo, v sousedství expozice tygrů ussurijských.  Bude tvořena ubikací, expoziční voliérou a chovatelským zázemím.

Levharti výborně šplhají a skáčí, a tak nelze jejich venkovní výběh řešit jako otevřený. Bude mít podobu prostorné voliéry, jejíž oplocení bude tvořené kovovými sloupky a pletivem potaženým plastem, svrchu bude uzavřená polypropylenovou sítí napnutou na lanech. Návštěvníci však nebudou rušeni pohledem přes pletivo, protože voliéra bude doplněná prosklenou vyhlídkou podobně, jako je tomu u gepardů.

Součástí voliéry budou i vodní plochy. Celkem budou vybudovány 4 nádrže vzájemně propojené přepady. Voda bude cirkulovat a bude vytvářet kaskádu o celkové výšce kolem 2 m. Břehy budou vyskládány z kamenů, doplní je i výsadba.

Půdorys expoziční voliéry bude zhruba obdélníkový, o rozměrech 11,2x17,8 m. Výška vlastního oplocení dosáhne 5,5 m.

Zahájení stavby: 1. září 2004

Dokončení stavby: prosinec 2004

Projektant: ateliér AND

Zhotovitel: TGS

5. Expozice hyen

Na podzim dojde k rozšíření expozice hyen a k úpravách oplocení. Část oplocení bude nahrazena příkopem. Výběhy se rozšíří o dva z výběhů gepardů a zaberou i cestu, která dnes vede od sochy Radhoště mezi expozicemi hyen a gepardů.

6. Úprava výběhu tučňáků

Výběh a bazén tučňáků byl stejně jako pavilon zaplaven při povodni 2002. Došlo ke znečištění a zanesení kamenné pláže. V rámci rekonstrukce dojde k celkové změně dispozice bazénu i řešení souše kolem.

Venkovní bazén bude rozšířen a především se přesune směrem k přístupové cestě pro návštěvníky. Část oplocení zde bude nahrazena sklem a terén vytvarován tak, aby bylo možné i venku pozorovat tučňáky, jak plavou pod vodou. Bazén bude obklopen oblázkovou pláží. Bazén bude mít plochu kolem 90 m2, maximální délku 13 m, maximální šířku 10 m a hloubku 85–90 cm.

Pro letní horské měsíce bude vzduch ve výběhu mlžen pomocí jemných trysek, v zimě naopak budou temperovány výstupy a okraj bazénu tak, aby nenamrzaly. Kromě velkého bazénu se bude ve výběhu nacházet i malý mělký bazének a potůček.

Zahájení stavby: září 2004

Dokončení stavby: prosinec 2004

Projektant: ateliér Archax

Výtvarné řešení: Kvadra, sdružení výtvarníků

7. Voliéry sov

V místě bývalých voliér pro sovy, které jsou v nevyhovujícím stavu, vznikne nová soustava větších voliér, lépe řečeno jedna velká voliéra s neznatelným vnitřním dělením na více prostorů. Voliéry budou mít opěrnou konstrukci ze dřeva a budou kryté nylonovou sítí. Do jejich prostoru budou zakomponovány i vzrostlé stromy.

Zahájení stavby: září 2004

Dokončení stavby: prosinec 2004

8. Inženýrské sítě a provozní zázemí

V dolní části zoo bude dokončena oprava elektrifikace po povodni. V rámci projektu budou přesunuty trafostanice, které jsou nyní umístěné jednak poblíž východu ze zoo (pod expozicí lachtanů), jednak u pavilonu šelem. Jejich nové umístění se bude nacházet mimo návštěvnický prostor a v dostatečné výšce tak, aby nebyly případnou povodní zasaženy.

V provozním zázemí tzv. Statku (za pavilonem Indonéská džungle) dojde k celkové přestavbě. Místo již zastaralých a nevyhovujících provozů, jako jsou garáže, zásobní zahrada nebo sklady technického materiálu, bude vybudován komplex budov vyhovujících zvýšeným provozním nárokům zoo.

9. Nová restaurace a okolí

Na místě bývalé restaurace Koliba v dolní části zoo již vyrůstá nová moderní restaurace. Která je pojatá jako jednopodlažní pavilon. Materiálově kombinuje sklo a přírodní materiály (dřevo, kámen) a kromě vlastní restaurace bude doplněna i rozsáhlou terasou s malou vodní plochou, výsadbou a výtvarným řešením povrchů.

Zahájení stavby: srpen 2004

Dokončení stavby: prosinec 2004:

Projektant: atelier g. l. architekti

Výtvarné řešení okolí: Kvadra, sdružení výtvarníků

Zhotovitel: společnost Homér

{MediaGallery}2547-2004-stavby-podzim-zima-2004-k-10-9-2004{/MediaGallery}

Klisna koně Převalského Gruhne a její dvoudenní hříbě na pražských Dívčích hradech. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Chov koní Převalského Zoo Praha zažívá nebývalý babyboom. Dnes se narodilo už třetí dubnové hříbě na pražských Dívčích hradech. Další hříbě dnes přišlo na svět také v chovné a aklimatizační stanici pro koně Převalského v Dolním Dobřejově. Vedle toho mohou lidé spatřit hříbě přímo v...

Pomáháme jim přežít

Zoo Praha se intenzivně věnuje ochraně druhů v lidské péči i v místech jejich přirozeného výskytu.

 

 

Nenechte si ujít!

mravenecnici 300x169
Tváří v tvář ohroženým druhům zvířat se ocitnete v zoo i ve veřejném prostoru díky nové kampani.

Expozice, pavilony a stavby
Zoo nabízí 15 mimořádných pavilonů, desítky expozic i množství dalších zajímavých staveb.

 

 

Vše o zvířatech

mravenecnici 300x169
Objevte příběhy, které se skrývají za jmény vybraných zvířecích osobností!