Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

2004 - Nové voliéry ptáků

03. 09. 2004


Od 3. září 2004 jsou otevřeny nové dvě voliéry pro ptáky. Obě se nacházejí v dolní části zoo a obě jsou průchozí.

Africké skály

Tak se nazývá prostorná voliéra pro ibisy skalní i další druhy afrických druhů ptáků.

Stavba je situována u skalní stěny, pod kterou od 30. let až do své demolice počátkem 90. let stával starý pavilon kočkovitých šelem a následně se zde od dubna 2001 až do zničení katastrofální povodní v srpnu 2002 nacházela ubikace a expozice lemurů.

Vzhledem k tomu, že se pod předmětným územím nacházejí inženýrské stavby celopražského významu, jsou možnosti výstavby pro expoziční účely omezeny na volné výběhy, respektive velké halové či voliérové stavby, umožňující v případě nutnosti vjezd těžké mechanizace, opravující v zemi uložená díla.

Pro potřeby chovu ibisů skalních se přirozená skalní stěna s jižní expozicí jeví jako ideální – přesně takové podmínky tito ptáci potřebují pro úspěšné hnízdění. Expozice se skládá z volné průchozí voliéry nepravidelného půdorysu o maximálních rozměrech 29 x 26 metrů a výšce 7 metrů a ze zimní ubikace velikosti 5 x 11 metrů. Nosnou konstrukci voliéry tvoří ocelová lana vypínaná do kotev, vetknutých do skalní stěny, a přes nosné sloupy umístěné vně voliéry. Přes nosná lana je nainstalována polyamidová pletená síť. Interiér voliéry, dotvořený výtvarným sdružením KVADRA, imituje přirozené horské hnízdiště se zbytky kamenných lidských sídel, s vodopádem a jezírkem o ploše cca 60 m².

 

Chované druhy:

Ibis skalní
Nesyt africký
Kavče červenozobé
Frankolín žlutokrký
Mandelík dlouhoocasý
Čírka modrá
Turako bělobřichý
Dytík úhorní
Zejozob africký

 

Delta

Voliéra o ploše 1000 nasedá na severní průčelí pavilonu Sečuán. I tato voliéra je pro návštěvníky průchozí, a ti tak získají bezprostřední dojem z vystavovaných ptáků. Voliéra vznikla nad jedním z expozičních rybníků a umožní chov ptáků bez nutnosti jejich křídlování.

Chované druhy:

Kolpík bílý
Ibis hnědý
Kvakoš noční
Čáp černý
Morčák velký
Hohol severní
Čírka obecná
Ibis rudý
Mandelík hajní

 

Obě expozice navrhl Ing. arch. Homolka z Architektonického ateliéru AND s. r. o., postavila je firma METROSTAV a. s. a každá stála 2 miliony Kč.

 

 


Klisna koně Převalského Gruhne a její dvoudenní hříbě na pražských Dívčích hradech. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Chov koní Převalského Zoo Praha zažívá nebývalý babyboom. Dnes se narodilo už třetí dubnové hříbě na pražských Dívčích hradech. Další hříbě dnes přišlo na svět také v chovné a aklimatizační stanici pro koně Převalského v Dolním Dobřejově. Vedle toho mohou lidé spatřit hříbě přímo v...

Pomáháme jim přežít

Zoo Praha se intenzivně věnuje ochraně druhů v lidské péči i v místech jejich přirozeného výskytu.

 

 

Nenechte si ujít!

mravenecnici 300x169
Tváří v tvář ohroženým druhům zvířat se ocitnete v zoo i ve veřejném prostoru díky nové kampani.

Expozice, pavilony a stavby
Zoo nabízí 15 mimořádných pavilonů, desítky expozic i množství dalších zajímavých staveb.

 

 

Vše o zvířatech

mravenecnici 300x169
Objevte příběhy, které se skrývají za jmény vybraných zvířecích osobností!