Křest chápana, otevření expozice lemurů, oznámení gorilího jména

Ostatní články

29. 06. 2007


Marek Vašut pokřtil chápana středoamerického
Zoo Praha slavnostně otevřela další expozici
(Znovu)oznámení gorilího jména

V poslední školní den se v pražské zoo ve 14 hodin odehrály tři slavnostní události:

1. Křest chápana středoamerického

Kmotrem se stal známý herec Marek Vašut, který ve vzpomínce na loňské televizní natáčení v Panamě pojmenoval mládě podle samice chápana, která se pohybovala v tamní hotelové restauraci – jmenovala se Perla. Bude-li to sameček (zatím není možné určit pohlaví), dostane jméno Perl.

Chápani v pražské zoo
Ve své historii chovala zoo více druhů chápanů. Chápany středoamerické chová od roku 1983, kdy k nám přišel sameček Cikán, jenž žije v chovatelském zázemí dosud. Současná skupina dorazila do zoo v září 2005, a to z Guatemaly, ze zoo Aurora.
- samec Benji se narodil v září 2001
- samice Talula se narodila v listopadu 2000 a je matkou křtěného mláděte narozeného 9. dubna 2007
- samice Melody se narodila v květnu 2002 a je matkou mláděte narozeného 29. 5. 2007
- samice Petula se narodila v listopadu 2000 a porodila jako první, mládě bylo bohužel mrtvé – nyní je samice v karanténě, kde se pomalu, ale jistě zotavuje
Naši chápani mají dvě zvláštnosti:
Nesnášejí psy, především černé. Při jejich spatření utečou na vrbu a tam třeba hodinu hlasitě křičí ve snaze psa zahnat.
Ačkoliv jsou to stromové opice, rádi vysedávají na zemi v trávě.
Krmení: dostávají směs tvořenou 34 druhy ovoce a zeleniny.


2. Otevření expozice Ostrov lemurů

\"\"
Slavnostní přestřižení pásky expozice Ostrov lemurů


Marek Vašut rovněž přestřihl pásku o otevřel tak nově dokončenou expozici s názvem Ostrov lemurů, která vzešla z projekční dílny sdružení výtvarníků Kvadra a je situována v dolní části areálu pražské zoo zvané Vodní svět.
Svůj nový domov zde našli lemuři vari, celkově pět samců, ve čtyřech případech se jedná o vari červeného a v jednom o vari černobílého. Všichni si na novou expozici dobře zvykli, i když se jim zpočátku do výběhu nechtělo. Ubikaci přijali jako své území, ve kterém se rádi zdržují během dne. Ráno se chodí slunit do výběhu (jako všichni denní lemuři se sluní vášnivě rádi, vsedě s roztaženými pažemi), pak se vrátí a spí v pohodlí na palandách. Teprve odpoledne a navečer se opět vydávají ven, aby se protáhli.

Variové v pražské zoo
Vari černobílý se dožívá se až 19 let, v Červeném seznamu IUCN je uveden jako ohrožený. Tento druh chováme od roku 1994, kdy k nám přišel z Francie samec Tadeáš (dosud žije v brněnské zoo) a samice Gaspara. Měli sice dvojčata, ale odchov se nezdařil. Nyní chováme samce Zera, kterému je 15 let a narodil se v Battersea, k nám přišel z Plzně. Pravděpodobně byl odchován uměle, protože je velmi kontaktní, rád si sedá chovatelům na rameno nebo se nechává drbat.

Vari červený se dožívá 15–20 let. V Červeném seznamu IUCN je uveden jako kriticky ohrožený a zřejmě se záhy zařadí mezi nejohroženější primáty vůbec. Ačkoliv je jeho areál poměrně rozsáhlý, v důsledku kácení lesů je rozdrobený na mnoho malých území. Protože variové nežijí v příliš početných skupinách, jsou jednotlivé subpopulace od sebe izolované a nemohou se úspěšně vzájemně křížit.
První variové červení přišli v r. 1993, ale záhy uhynuli. V r. 1994 dorazila tři zvířata, mezi nimi i roční samec Toníček z Antwerp. Ten se stal otcem mnoha mláďat, z nichž se podařilo odchovat dvě. Matkou byla ve všech případech samice Josje z belgického Apenheulu. První odchované mládě se narodilo v r. 1998 a bylo odchováno uměle – byla to samička Struggle. Po řadě nezdarů se pak v roce 2001 narodila další samička, kterou tentokrát odchovala matka. Dostala jméno Vendy a žije dosud v Zoo Sosto.
Další tři samci, kteří tvoří skupinu v nové expozici, přišli před rokem z Poznaně (2 – nar. 2002 a 2003) a z Frankfurtu (1 – nar. 2004).

\"\"
Marek Vašut s chovatelem Markem Ždánským v expozici


3. Oficiální vyhlášení jména gorilího mláděte

Při tomto slavnostním aktu jsme chtěli rovněž oficiálně zveřejnit jméno gorilího mláděte narozeného 30. května, nicméně kvůli úniku této informace při přípravě reklamní kampaně nás předběhla TV Nova. Takže jsme jen zopakovali to, co jsme byli nuceni zveřejnit o den dříve – gorilka se jmenuje Tatu, jméno je převzato ze svahilštiny a znamená „třetí“.





Orangutan sumaterský. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

Hlavní sezóna Zoo Praha je oficiálně zahájena a spolu s ní se množí dotazy veřejnosti: Kdy je nejlepší do zoo vyrazit? Jak se vyhnout frontě u pokladny? Dají se využít nějaké slevy? Na tyto i na další otázky proto odpovídáme v...

Kámen s petroglyfy v oblasti Velká Gobi B. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Kámen umístěný v expozici Gobi vedle výběhu koní Převalského je vyzdobený petroglyfy znázorňujícími kozorožce a další tvory či objekty. Jde o repliku skutečného kamene z Mongolska, který v roce 2022 objevil ředitel pražské zoo...




Přihlášení k newsletteru