Zoo Praha přispívá na záchranu Balikpapanského zálivu a „pivařů z Bornea“

Ostatní články

Lenka Pastorčáková  |  14. 11. 2018


Zoo Praha začala finančně podporovat projekt Pesisir Balikpapan, který pod českým vedením probíhá v Balikpapanském zálivu na ostrově Borneo již od roku 2007. Jeho cílem je ochránit přírodně velmi cenné území, které obývá mimo jiné populace asi 2 000 kahau nosatých, tzv. pivařů z Bornea. Kvůli nedostatku financí hrozilo tomuto projektu ukončení, proto se vedení Zoo Praha rozhodlo jej po dobu dvanácti měsíců finančně podporovat.

Zoo Praha začala finančně podporovat projekt Pesisir Balikpapan, jehož cílem je ochránit přírodně velmi cenné území, které obývá mimo jiné populace asi 2 000 kahau nosatých, tzv. pivařů z Bornea. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha. Zoo Praha začala finančně podporovat projekt Pesisir Balikpapan, jehož cílem je ochránit přírodně velmi cenné území, které obývá mimo jiné populace asi 2 000 kahau nosatých, tzv. pivařů z Bornea. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha.

„Na odměny pro pracovníky provádějící monitoring v terénu, náklady na provoz lodí či administraci projektu jsme z našeho sbírkového konta ‚Pomáháme jim přežít‘ vyčlenili částku 31 800 Kč měsíčně,“ vysvětluje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Věřím, že i díky návštěvníkům a příznivcům Zoo Praha, kteří na naše sbírkové konto přispívají, se podaří projekt vedený primatologem Stanislavem Lhotou udržet, a snad také zachránit cenné území, jež obývají kahau nosatí.“

Komplexně pojatý projekt zahrnuje výzkumné aktivity, environmentální výchovu ve školách, veřejné kampaně i vyjednávání o vyhlášení Balikpapanského zálivu novou přírodní rezervací. Nejde pouze o záchranu kahau nosatých, ale také o 450 km2 unikátního deštného lesa — který ohrožují plantáže palmy olejné i rozšiřující se průmysl — a navazující pobřeží. Tamní pobřežní mangrovy a lesy jsou domovem celé řady dalších ohrožených živočichů, včetně orangutanů nebo medvědů malajských.

„Pokud se nám podaří zachránit životní prostředí kahau, zvýší to i šanci na přežití mnoha dalších druhů a současně na zachování živobytí obyvatel tradičních rybářských vesnic, kterým zdravé mangrovy zajišťují bohaté úlovky ryb a korýšů,“ uvedl organizátor projektu a výzkumný pracovník ústecké zoo Stanislav Lhota. „Věřím, že s finanční pomocí Zoo Praha a s podporou europoslance Pavla Poce, který zprostředkoval jednání s klíčovými osobnostmi v Indonésii, se podaří toto unikátní místo se všemi jeho krásami zachránit.“

Komplexně pojatý projekt zahrnuje výzkumné aktivity, environmentální výchovu ve školách, veřejné kampaně i vyjednávání o vyhlášení Balikpapanského zálivu novou přírodní rezervací. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha.


Kámen s petroglyfy v oblasti Velká Gobi B. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Kámen umístěný v expozici Gobi vedle výběhu koní Převalského je vyzdobený petroglyfy znázorňujícími kozorožce a další tvory či objekty. Jde o repliku skutečného kamene z Mongolska, který v roce 2022 objevil ředitel pražské zoo...

Planoucí útesy v Gobi. Foto: David Broda

Součástí nové expozice Gobi v horní části Zoo Praha je ukázka světově významné paleontologické lokality. Americká expedice z roku 1923 definitivně potvrdila existenci zkamenělých dinosauřích vajec a také dala jméno ohromujícím...




Přihlášení k newsletteru