Žirafy poprvé venku 26.5.2003

Novinky u zvířat

03. 02. 2004


Když v květnu pominulo nebezpečí nočních mrazů, nastal čas naučit chodit žirafy do velkého výběhu. Nutno připomenout, že když se v srpnu 2001 žirafy přestěhovaly do nového pavilonu, nebyl spojovací koridor ještě hotový. Pak přišla zima a po ní další stavební ruch v okolí pavilonu: upravovala se část lávky pro návštěvníky na hydraulicky ovládaný padací most a stavěly se zimní stáje pro antilopy, které spolu se žirafami budou chodit do výběhu. Žirafy tedy strávily sezonu ve vnitních expozicích a na dvorcích. proto bylo jasné, že pro ně bude vstup do výběhu něco nového.

Žirafy jsou tvorové nesmírně ostražití a konzervativní. Nemají rády změnu a na vše nové hledí s hlubokou nedůvěrou. Když se je chovatelé pokusili nalákat do koridoru na nějaký pamlsek, neuspěli. Žirafy sotva strčily na kraj výběhu citlivý nos a honem upalovaly domů. Nezbylo tedy nic jiného, než je do výběhu doslova vystrkat a honem za nimi zavřít vrata. Poprvé se akce odehrála v pondělí, 26. května 2003. Svou premiéru měla skupina Šimonových potomků - sameček Vojta a samice Eliška, Gita a Nora. Když se konečně dostaly do výběhu a trochu se rozhlédly, vydaly se po husté trávě trochu dál. Ochutnaly šťavnaté listy okolních keřů, ale přece jen stále pokukovaly po cestě zpět. Zvláště Vojta se uvedl jako vůdce skupiny. Jakmile zamířil k vratům, jeho tři sestry běžely horempádem za ním.

Zatím se přemlouvání opakuje každé ráno, tak držte palce, ať si žirafy rychle zvyknou.


Starší mládě samice Lilly už si zvědavě prohlíží své okolí a občas se snaží podle slov chovatelů i hmatem zkoumat předměty v expozici. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

V expozičním celku Vodní svět a opičí ostrovy mohou v těchto dnech návštěvníci pozorovat nedávno narozená mláďata kotulů veverovitých. Kotulí skupina v Zoo Praha tak nyní čítá již patnáct členů.

Samec Pat se v Zoo Praha stal otcem čtyř mláďat: samečků Akima a Flina a také dvojčat, která přišla na svět letos. Foto: Oliver Le Que, Zoo Praha

Dnes dopoledne uhynul v Zoo Praha samec pandy červené Pat. Bylo mu 14 let a tři měsíce.
Přihlášení k newsletteru