Světový úspěch Zoo Praha – nová metoda v odchovu vzácné krasky

Novinky u zvířat

Lenka Pastorčáková  |  11. 03. 2020


V Zoo Praha se podařilo odchovat vzácnou krasku jávskou zcela novou, unikátní metodou – „adopcí“ vlastními rodiči. Mláděte vylíhnutého 4. února, odchovaného v inkubátoru a krmeného speciálně zhotoveným maňáskem, se totiž nakonec ujali vlastní rodiče; pečují  o něj a krmí jej.

V Zoo Praha se podařilo odchovat vzácnou krasku jávskou zcela novou, unikátní metodou – „adopcí“ vlastními rodiči. Mláděte vylíhnutého 4. února, odchovaného v inkubátoru a krmeného speciálně zhotoveným maňáskem, se totiž nakonec ujali vlastní rodiče; pečují o něj a krmí jej. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha. V Zoo Praha se podařilo odchovat vzácnou krasku jávskou zcela novou, unikátní metodou – „adopcí“ vlastními rodiči. Mláděte vylíhnutého 4. února, odchovaného v inkubátoru a krmeného speciálně zhotoveným maňáskem, se totiž nakonec ujali vlastní rodiče; pečují o něj a krmí jej. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

„Kraska jávská patří nejen mezi nejkrásnější, ale především nejvíce ohrožené ptačí druhy. Spolu se dvěma britskými zoo jsme v Evropě jediní, kdo ji dokáže odchovávat, což je právě vzhledem k míře jejího ohrožení mimořádně důležité,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

K umělému odchovu mláděte (o hmotnosti 5,85 gramů) v inkubátoru přistoupili chovatelé preventivně, po předešlých zkušenostech. „Ačkoliv se jedná o zkušené rodiče, několik předešlých snůšek zničili, a dokonce zabili i svá mláďata. Krasky jsou velmi citliví ptáci a jakékoliv drobné vyrušení může vést ke zmaření jejich hnízdění,“ vysvětlil kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl. „Speciálně zhotoveného maňáska jsme k podávání krmení použili proto, aby mláděti evokoval hlavní signální znaky rodičů – červený zobák a černé okruží na svítivě zelené hlavě.“

Zkušenost s umělým odchovem krasky pomocí maňáska má Zoo Praha již z jara roku 2018. Mládě bylo zdárně odchováno a v červenci roku 2019 odcestovalo do anglické Zoo Whipsnade. Další socializace u mláděte odchovaného maňáskem však může být složitá, zejména když nemá sourozence a může začít tíhnout k lidem. Proto se tentokrát chovatelé rozhodli poprvé použít u krasek metodiku odchovu pěstounskou péčí vlastními rodiči.

Ve věku 24 dnů mládě začalo opouštět hnízdní košíček v inkubátoru, proto jej přesunuli i s košíčkem do připravené klícky umístěné ve voliéře rodičů. Mládě začalo téměř okamžitě žadonit o potravu. Toto žadonění bylo silným stimulem pro to, aby samec začal nejprve ochraňovat okolí klícky. Po dvou dnech již plně převzal rodičovské povinnosti a krmil mládě přes mřížku klícky. Když mládě přestalo reagovat na maňáska, přistoupili chovatelé k otevření klícky a rodiče se začali předhánět, který z nich nakrmí mládě dříve.

„Každý úspěch v chovu této vzácné krasky je nesmírně cenný. A jsem za něj o to vděčnější, že naši chovatelé ho dokázali dosáhnout tak výjimečným a inovativním způsobem,“ uzavírá Miroslav Bobek.


Samice orangutana sumaterského Diri se svým dnes narozeným mládětem zatím neznámého pohlaví. Mládě už pije mateřské mléko a podle prvních pozorování je vitální. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

V Zoo Praha se dnes krátce po poledni narodil orangutan sumaterský. Jde o první mládě 11leté samice Diri, která přišla na svět rovněž v pražské zoo. Otcem je 22letý samec Pagy. Mládě je podle prvních pozorování vitální a...

Samice gorily nížinné Duni ve venkovním výběhu Rezervace Dja se svou dcerou Mobi, které budou zítra přesně čtyři měsíce. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

Osmičlenná gorilí tlupa v Rezervaci Dja tento týden navštívila venkovní výběh poprvé s oběma mláďaty. Pod širým nebem už se pasou i žirafy, zebry či antilopy ve velkém africkém výběhu, hroši se střídavě sluní a koupou v...




Přihlášení k newsletteru