Zoo Praha

E-vstupenka
Menu

Zoo Praha jako první na světě vystavila největšího pavouka Evropy – slíďáka tatarského

Lenka Pastorčáková  |  26. 05. 2019


Zoo Praha v neděli slavnostně otevřela expozici slíďáka tatarského, největšího druhu pavouka v Evropě. Konkrétně jde o mimořádně velkou samici, která patří minimálně mezi největší jedince dosud nalezené v České republice. Její velikost se pohybuje kolem horních publikovaných limitů, při čemž literatura většinou uvádí jako maximum dospělé samice 31 milimetrů. K vidění bude v pražské zoo do konce června.


Zoo Praha v neděli, jako první na světě, otevřela expozici slíďáka tatarského, největšího druhu pavouka v Evropě. Konkrétně jde o mimořádně velkou samici. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.
Zoo Praha v neděli, jako první na světě, otevřela expozici slíďáka tatarského, největšího druhu pavouka v Evropě. Konkrétně jde o mimořádně velkou samici. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Expozice slíďáka tatarského v Geosvětě v dolní části zoo byla otevřena za účasti významných hostů: herce a dabéra filmového Spider-Mana Adama Mišíka, děkana Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Pavla Ryanta či arachnologa Vladimíra Huly z České arachnologické společnosti, který dotyčnou samici slíďáka tatarského nalezl ve spolupráci se svým synem, když dostal tip od kolegů – arachnologů – na lokalitu na Hustopečsku.

Také proto, že tato ohromná samice navíc pochází z jižní Moravy, jsem neodolal nabídce, abychom ji u nás vystavili. Jde o první spolupráci Zoo Praha s Mendelovou univerzitou,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Žádná zoologická zahrada na světě tento druh dosud nevystavovala, takže jde o opravdový unikát. Navíc jsem měl možnost vidět v různých muzeích různé jedince nalezených nejen v České republice, ale i v dalších zemích, kde se vyskytuje, a je to opravdu obrovská samice,“ doplnil Vladimír Hula.

Ve druhé polovině dvacátého století byl slíďák tatarský u nás považován za vyhynulého; půl století se zde vůbec nevyskytoval. Právě Mendelova univerzita je s historií jeho nálezů na našem území spjata dlouhodobě.  

„Jeden z předchůdců našeho Vladimíra Huly, profesor Josef Kratochvíl, nalezl slíďáka tatarského již v roce 1924, publikoval pak v roce 1951,“ uzavřel děkan Pavel Ryant.

Expozice slíďáka tatarského v Geosvětě v dolní části Zoo Praha byla otevřena za účasti významných hostů. Zleva dole: arachnolog Vladimír Hula se svým synem Richardem, který se podílel na nálezu samice. Zleva nahoře: herec  a zpěvák Adam Mišík, ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a děkan Agronomické fakulty Mendelu Pavel Ryant. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.


Gorila nížinná Kijivu s dcerou Gaiou. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Přijďte oslavit Den matek v neděli 11. května do Zoo Praha! Čekají vás tematicky zaměřená komentovaná krmení a setkání.

Herci z Divadla MANA budou předčítat z knih Geralda Durrella přímo v Zoo Praha. Foto: archiv Divadlo MANA

Pokud patříte mezi fanoušky knih Geralda Durrella, čeká na vás jedinečný zážitek v Zoo Praha. Nenechte si ho o víkendu 10. a 11. května ujít!