Zoo Praha představí svatý grál herpetologů

Tiskové zprávy

Jana Myslivečková  |  20. 12. 2016


Zoo Praha se podařilo získat mimořádně vzácného plaza varanovce bornejského. Sedm jedinců přicestovalo z Japonska již začátkem prosince a největší z nich bude k vidění od zítřka v nokturnu pavilonu Indonéská džungle.

Varanovec bornejský (Lanthanotus borneensis) je endemický plaz žijící pouze na ostrově Borneo v oblastech malajského sultanátu Sarawak a v indonéských provinciích Západního a Severního Kalimantanu. Žije skrytě podél vodních toků v podzemních úkrytech a je aktivní převážně v noci.

„Varanovec bornejský zůstával po desítky let velice tajemný a jen málo odborníků mělo možnost ho vidět ve volné přírodě. Proto bývá označován jako svatý grál herpetologů,“ říká kurátor chovu plazů Petr Velenský. „V zoologických zahradách se tohoto druhu chová na celém světě jen hrstka jedinců. Nejvíce se jich nachází v Japonsku v iZoo Shirawa. Jejímu majiteli Tsuyoshi Shirawovi se podařilo tento vzácný druh poprvé v historii rozmnožit v roce 2014. A od něho jsme také získali našich sedm varanovců.“

Jedná se o samici vylíhlou v roce 2014, která měří 33 cm, a šest mláďat, vylíhlých během září a října 2016. Mláďata prozatím zůstávají v zázemí, kde budou mít patřičný klid na růst a dospívání.

„Kdo očekává vizuální atraktivitu na úrovni toho, jakou zoologickou senzací chov tohoto plaza je, může být zklamán,“ směje se Petr Velenský. „Naší prioritou ovšem je, aby se našim převzácným chovancům dařilo co nejlépe.“ Celá skupina si u nás zvyká velmi dobře a do své hlavní potravy, žížal, se prý varanovci pouští s nevídanou dravostí.

Do budoucna se Zoo Praha chce podílet na vytvoření evropského chovného programu, který by dal v lidské péči vzniknout záchovné populaci těchto unikátních tvorů. Vzhledem ke kácení deštných lesů a pravděpodobně velmi omezenému rozšíření volně žijících varanovců bornejských je jejich budoucnost ve volné přírodě nejistá.

Zoo Praha představí svatý grál herpetologů