V zoo to žije!

Let It Grow - aktuálně

Lenka Janochová  |  06. 06. 2016


Pražská zoo je příkladem skutečnosti, že i ve městě lze nabídnout volně žijícím zvířatům vhodné podmínky k životu. Za domov si ji vybrala řada druhů: plži, pavouci, ptáci i savci.

Ptáci, kteří hnízdí v dutinách, mohou v zoo využít některou ze stovky budek rozvěšených mezi stromy. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha Ptáci, kteří hnízdí v dutinách, mohou v zoo využít některou ze stovky budek rozvěšených mezi stromy. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Aby se přírodě v zoo dařilo, pečujeme o zeleň v areálu tak, aby nabízela dostatek potravních příležitostí a možností úkrytu volně žijícím živočichům. Budujeme vodní plochy s bohatými břehovými porosty, které poskytují místo pro život. Na vybraných místech areálu ponecháváme mrtvé dřevo, ve kterém se mohou nerušeně vyvíjet larvy vzácných brouků. A v neposlední řadě vyvíjíme řadu aktivit na pomoc volně žijícím zvířatům.

V loňském roce jsme například vyvěsili sto nových ptačích budek, jak jste se mohli dočíst v Trojském koníkovi č. 1/2015. K nim se posléze přidaly ještě speciální budky pro rorýsy na horní dtanici lanovky, v nichž může zahnízdit více než 50 párů těchto leteckých akrobatů. Na letošek jsme přichystali bydlení netopýrům a hmyzí hotely.

Nechte se inspirovat a upravte i u sebe doma alespoň malý kousek zahrádky, terasu nebo balkon tak, aby poskytovaly pohostinné prostředí volně žijícím zvířatům. Není to nic složitého a výsledek má nevyčíslitelnou hodnotu. Dejme šanci přírodě!