Finis coronat opus

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  02. 04. 2013


Veškeré úsilí směřovalo k sobotě. Úsilí ne týdnů nebo měsíců, ale řady let. V sobotu jsme otevřeli nejprve Údolí slonů a poté i Pavilon hrochů. Dvě jedinečné expozice, kterými Zoo Praha vstupuje do nové etapy svého vývoje.

Nejenže Údolí slonů a Pavilonu hrochů nehrozí zaplavení, což bylo hlavním argumentem pro zahájení přípravy projektu před deseti lety, ale především nabízejí neskonale lepší podmínky zvířatům a intenzivnější zážitky návštěvníkům. Tvořící se rodinná skupina slonů i první slůně jsou důkazem prvého, pohled na hrochy dovádějící pod vodou či procházka naučnou stezkou kolem Údolí slonů jistě doloží druhé moje tvrzení.

Ještě v pátek dopoledne by asi jen málokdo věřil, že se všechny závěrečné práce a přípravy na slavnostní otevření podaří dokončit včas. Velice by se však mýlil. Tam, kde jsem šel v pátek pískem, byl v sobotu chodník, tam, kde stály prázdné sloupky, se objevily informační tabule, betonové stěny restaurace pokryl obkladový kámen a na mnoha místech vyrostl vysoký bambus. Pracovníci Zoo Praha i zaměstnanci spolupracujících firem dokázali zázraky.

Údolí slonů a Pavilon hrochů jsme, myslím, otevřeli velmi důstojně. Ozdobami naší sobotní „slavnosti desetiletí“ byla nejen řada vzácných hostů, ale i křest prvního pražského slůněte a příslib srílanské delegace, že nám tamní vláda daruje další dva slony. Finis coronat opus – Konec korunuje dílo.

Když jsem se v sobotu vpodvečer vrátil do své pracovny, napsal jsem na Facebook status, že jsem nesmírně pyšný na pracovníky Zoo Praha. A proto píšu i tenhle sloupek.

V pátek jsem si mohl být jist, že všechno bude dokončeno včas. Mohl jsem se spolehnout na kreativitu a nezměrné úsilí všech kolegů, na jejich loajalitu firmě. To je pro mne ze všeho nejdůležitější a za to jim děkuji!


Psáno pro Deníky VLP


První nakládka koní ve Kbelích. Pak přišlo téměř úplné vyložení letadla a další nakládka.

Teď už nám je hej. Klisny Tárik, Tara a Spina se v poklidu procházejí v aklimatizační ohradě opodál a tady, na základně v Tachin talu, se na počest devátého „Návratu divokých koní“ chystá oslava. Konečně si můžeme...

Ali a Minka se roku 1932 stali základem chovu Zoo Praha. Foto: Archiv Zoo Praha

V letošním „devítkovém“ roce si připomínáme tři výročí: 180 let od narození geografa Nikolaje M. Prževalského, 120 let od prvního transportu koní Převalského z vnitřní Asie do Evropy a 60 let od 1....
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní