Po deseti letech

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  13. 08. 2012


Zítra uplyne přesně deset let od okamžiku, kdy v Praze vyvrcholila katastrofální povodeň. Zničila celou spodní část zoologické zahrady a stála životy 134 zvířat.

Právě smrt mnoha slavných i méně známých chovanců zoo je stále nezhojenou jizvou připomínající děsivé léto roku 2002. Druhou trvalou jizvou je ztráta paměti pražské zoologické zahrady. Velká voda zničila podstatnou část jejích nenahraditelných archívů.

Povoden 2002. Foto (c) Archiv Zoo PrahaPovoden 2002. Foto (c) Archiv Zoo Praha

Povodeň r. 2002. Foto (c) Archiv Zoo Praha

Po deseti letech si však v souvislosti s povodní připomínáme i ohromné nasazení a obětavost zaměstnanců Zoo Praha. Podařilo se jim zachránit více než tisíc zvířat a společná zkušenost je stmelila na řadu let, během nichž dovedli zoo k neuvěřitelnému úspěchu.

Solidarita nejširší veřejnosti se projevila nástupem dobrovolníků, kteří pomáhali odklízet bahno a trosky, a posléze se přetavila v trvalou přízeň pražské zoologické zahradě. Bez ní – a bez štědrých dotací zřizovatele – by popovodňový rozvoj Zoo Praha nebyl myslitelný.

Poslední škoda způsobená povodní byla napravena rekonstrukcí Gočárových domů. Znovu se otevřely loni na jaře. K poslední systémové změně podmíněné zkušeností z povodně došlo před několika měsíci, kdy se sloni přestěhovali do nového pavilonu, vybudovaného mimo záplavovou zónu.

Přesto i nadále vzhlížíme k letní obloze s obavami. Protipovodňový val vybudovaný po roce 2002 končí u Trojského zámku a zoo nadále chrání val z 90. let – a ten je dimenzován pouze na dvacetiletou vodu.

 

Psáno pro deníky VLP

Ilustrační foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Při nekonečném putování jižní Gobi, kde jsme vybírali místo pro budoucí chovnou stanici divokých velbloudů, nám mongolský kolega Dovčin začal dávat hádanky. Tady je jedna z nich:

Foto: Horia Varlan, Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 2.0 Generic License

Před dvěma, třemi lety jsme skoro na každé mezinárodní konferenci dostávali nerezová brčka. Nejdřív jen samotná, pak v látkovém pytlíčku a s příslušenstvím – miniaturní vymývací štětkou. Postupně jsem jich nashromáždil...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní