Sloní umění

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  09. 07. 2012


První Shantiny obrazy mají své kupce – a to navzdory značné ceně. Mnozí další zájemci si pořizují alespoň jejich reprodukce. A obdivovatelů tvorby naší slonice – někdejší dětské herečky – je celý zástup. Zajímavé na tom všem je, že Shantiny malby vnímají kupci i většina návštěvníků výstavy jako autentická výtvarná díla. Nic podobného jsem rozhodně nečekal.

Po celé dva roky - tedy od chvíle, kdy Shanti začala malovat - jsem počítal s tím, že jednoho dne jí uspořádáme výstavu a že její obrazy zkusíme prodat. Avšak výstava měla spíš být lehce ironickým šťouchnutím do malujících celebrit a prodej maleb aktem dobročinnosti.

A najednou je všechno jinak. Už když jsem fotografii jednoho z obrazů vystavil na facebooku, během pár minut se mi ozval zájemce, který neváhal za něj na naše sbírkové konto „Pomáháme jim přežít“ převést pětimístnou sumu. Radost z obrazu kypícího energií, jak o něm nadšeně opakoval, mu to v nejmenším nezkalilo.

Podobné výroky jsem v mnoha obměnách slyšel i na vernisáži. Shantiny obrazy její účastníky namnoze fascinovaly a probouzely v nich obdiv. Jeden z hostů, který se celý život věnuje výtvarnému umění, bez stopy nadsázky poznamenal, že dvě třetiny malířů by nic podobného nevytvořily. „Nebyla by v tom taková svoboda,“ poznamenal.

Možná právě v tom je jádro pudla. Ve svobodě Shanti, tvořící bez ambicí i úvah o výsledku, a především ve svobodě těch, kdo její díla s takovým nadšením konzumují. Přistupují k nim bez předsudků a bez obav, že nepochopí, co chtěl tvůrce svým dílem sdělit. Nechají se unášet barvami, tvary - a především svou vlastní fantazií.

 

Psáno pro deníky VLP

    

Výstava Shanti: tvůrčí retrospektiva se koná do 31. srpna v Marthi Gallery, Plzeňská 8, Praha 5 (otevírací doba: PO-PÁ 10:00-18:30, SO 10:00-14:00). Vstup na výstavu je zdarma.


Luskouni byli celá léta obchodováni v počtech milionů a milionů jedinců. Až po dlouhé době – a kdo ví, jestli ne příliš pozdě – se začalo pracovat na jejich účinnější ochraně. Snažíme se k ní také přispět....

Brány Zoo Praha se znovu uzavřely v pátek 9. října. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Počínaje pátkem 9. října se zoologické zahrady znovu uzavřely. Na sedmnáct dní. Opravuji: Přinejmenším na sedmnáct dní.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní