Čí jméno nese Řád Mykoly Leontovyče?

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  17. 04. 2025


Volodymyr Topčyj, dlouholetý ředitel ukrajinské Zoo Mykolajiv, se se mnou v Praze o pár dnů minul. Zanechal mi tu však Řád Mykoly Leontovyče, který je – zkráceně řečeno – udělován lidem se zásluhami o rozvoj zoologických zahrad. Že jsem tento řád obdržel, je pro mne samozřejmě velká pocta. A když jsem si zjistil, po kom je pojmenován, začal jsem si ho cenit ještě víc.

Řád Mykoly Leontoviče. Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha Řád Mykoly Leontoviče. Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Pokud si do vyhledávače zadáte jméno Mykola Leontovyč, objeví se vám spousta odkazů na slavného ukrajinského skladatele. Řád však nese jméno zcela jiného Mykoly Leontovyče, a sice bohatého právníka a zapáleného akvaristy, který se stal zakladatelem zoologické zahrady v Mykolajivu. Ta příští rok oslaví své již 125. výročí.

Za počátek existence mykolajivské zoo je považován rok 1901. Tehdy Mykola Leontovyč zpřístupnil veřejnosti akvárium, které zřídil ve svém domě v centru města. Čítalo 75 nádrží, z nichž některé měly objem až 3 000 litrů a byly vybaveny největšími vymoženostmi té doby: elektrickými kompresory a ohřívači vody. Mykola Leontovyč v těchto 75 nádržích za pomoci celé rodiny choval více než 1 000 exemplářů asi 50 druhů ryb a obojživelníků. V Evropě prý tehdy podobných zařízení bylo méně než deset.

V roce 1909 se Mykola Leontovyč stal starostou Mykolajivu a v průběhu následujících let se zasloužil o vybudování vodovodu a kanalizace, vydláždění ulic nebo zavedení první tramvajové linky. V roce 1917 však i do jeho života brutálně zasáhla bolševická revoluce.

V roce 1918 mu bolševici znárodnili dům i s veřejným akváriem a jeho samotného uvěznili. O rok později byl však naštěstí propuštěn a jmenován ředitelem nyní již Státního akvária. To mezitím totiž značně utrpělo a opětovně otevřeno mohlo být až v roce 1922.

V roce 1925 se Státní akvárium začalo proměňovat ve Státní akvaristicko-zoologickou zahradu. Byli sem přivezeni nejen kopytníci z rezervace Askanija-Nova – bizoni, velbloudi, jaci, jeleni nebo mufloni –, ale také zakoupeni medvědi, vlci nebo opice. Zdálo by se, že život Mykoly Leontovyče dojde naplnění v budování zoologické zahrady. Měl však přijít další zlom.

Ve 30. letech se stejně jako nespočet jiných stal i Mykola Leontovyč obětí čistek. Nejprve byl vyhozen ze zoo, nato v roce 1937 za údajné vazby na kontrarevolucionáře zatčen a následně také odsouzen. Jeho další osudy nejsou známy, ale předpokládá se, že během ústupu Rudé armády v roce 1941 byl v charkovském vězení zastřelen příslušníky NKVD.

Po tomto muži, v jehož tragickém osudu se odráží historie těžce zkoušené Ukrajiny, je tedy pojmenován řád udělovaný mykolajivskou zoologickou zahradou. Jeho udělení znamená velkou čest nejen pro mne, ale i pro celou Zoo Praha.

Oceněný ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, foto: Tereza Mrhálková 



 


Palmový salon na dobové pohlednici z italského hotelu Florence. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Ta stará pohlednice mi evokuje dobu sklonku 19. a počátku 20. století, kdy pro společenskou smetánku vznikaly na obou stranách Atlantiku přepychové hotely a kdy ho brázdily stále větší parníky. Nejlepšími příklady mohou být...

Samice bonga horského s mládětem v oboře spravované Mount Kenya Wildlife Conservancy. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Jedním ze zvířat, která představujeme v naší letošní kampani Vzácní a jedineční, je krásná africká antilopa bongo horský. Její výběr byl od prvního okamžiku naprosto jasný. Ve volné přírodě přežívá poslední populace v...




Přihlášení k newsletteru



Preference cookies: pro nejpohodlnější prohlížení webu
Aby naše webové stránky zůstaly tak, jak je znáte, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies tj. malých souborů, které se Vám ukládají v prohlížeči. Slibujeme, že Vaše data u nás budou v bezpečí.

Nechcete-li i přes to uchovávání dat povolit, stačí kliknout zde.
Podrobné nastavení