Světová rekordmanka z pražské zoo

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  23. 09. 2023


Raději jsem o tom moc nemluvil, abych to ještě nezakřikl, a trpělivě počkal do soboty. Pak jsem šel Pietě s hrstí moučných červů blahopřát.

Samička hrabáče kapského Pieta na aktuálním snímku. Foto Miroslav Bobek Samička hrabáče kapského Pieta na aktuálním snímku. Foto Miroslav Bobek

Pieta je naše samička hrabáče kapského. Minulou sobotu, 16. září 2023, dosáhla věku 32 let a 28 dní! Již v posledním více než čtvrt roce byla nejstarším žijícím hrabáčem nejen v Evropě, ale na světě vůbec. A nyní překonala i historický rekord. U žádného jiného hrabáče nebyl nikdy doložen vyšší věk!

Pomyslné žezlo nejstaršího žijícího hrabáče převzala Pieta letos začátkem června po samci Aferovi, který v anglické Zoo Colchester uhynul ve věku 32 let a 27 dní. A minulou sobotu ho překonala i v celkovém dosaženém věku. Mimochodem, oba – Pietu i Afera – zplodil tentýž otec… Teoreticky by těmto dvěma dlouhověkým hrabáčím sourozencům sice mohla konkurovat ještě samice z Crandon Zoo Park v Miami, jíž byl přisuzován věk přes třicet let, jenže ta pocházela z přírody a zdokumentováno bylo pouze 26 let jejího života. Zkrátka a dobře, Pieta je neoddiskutovatelná rekordmanka!

Do naší zoologické zahrady přišla Pieta ze své rodné zoo v nizozemském Arnhemu v roce 2004. Byla to již zkušená matka, která odchovala čtyři mláďata, mezi nimi překvapivě i dvojčata, samičky Poq a Puq. Při svém příchodu k nám do Prahy byla opět březí a porodila tu své poslední mládě, samičku Danny. Její tehdejší chovatelka Lenka Vrabcová vzpomíná, jak se Pieta o své mládě vzorně starala. Také prý moc ráda hrabala v kůře na dvorku za Africkým domem a často se z něj po velikých kamenech snažila vylézt ven. Sundavat ji z nich musel být nezáviděníhodný úkol…

V roce 2014 jsme Pietu přestěhovali do ubikace v zázemí. Společnost dvou mladších a mnohem aktivnějších hrabáčů v Africkém domě – Kvídy a Draca – jí totiž nesvědčila a Pieta trpěla zdravotními problémy. Na svém „vejminku“ je ale spokojená a udržuje si na svůj věk skvělou kondici. Přejme jí ještě co nejvíc klidných let!

 

 


Kapybara v koupeli yuzu na snímku, který se v prosinci 2021 objevil i na oficiálním twitterovém profilu japonské vlády.

Chtěli jste je, tak je budete mít. Do Zoo Praha se vracejí kapybary. V současnosti asi nejpopulárnější zvířata světa. Přinejmenším tedy světa sociálních sítí, kde se objevují v nespočtu memů s ohromnými počty sdílení.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Tuhle fotku damana stepního jsem v expozici Afrika zblízka udělal záměrně tak, aby vynikly jeho nohy. Ten záměr mi ale příliš nevyšel. Manželka se omezila na komentář, že se daman „tváří divně“, a na sociálních sítích...
Přihlášení k newsletteru