Výzkum v zoo: Krása se pojí s nebezpečím

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  17. 12. 2018


V posledním čísle časopisu The Science of Nature nám vyšla práce, která shrnuje výsledky výzkumu zaměřeného na otázku, jak lidé hodnotí krásu savců chovaných v Zoo Praha. Rozumí se krásu vzhledu, a to aniž bychom zohledňovali pohyb a vůbec všechny aktivity daného druhu či přítomnost dalších jedinců, včetně mláďat. Představte si to podobně, jako byste královnu krásy vybírali jenom podle fotografie, aniž byste viděli promenádu v plavkách a všechny další disciplíny, které podobné soutěže provázejí.

Než vysvětlím další, zkuste si sepsat pět nebo deset savců chovaných v naší zoo, kteří jsou podle vás nejkrásnější. Nikoli nejoblíbenější nebo nejzajímavější. Nejkrásnější. Myslím, že až svůj seznam konfrontujete s výsledky našeho výzkumu, budete překvapeni.

Smyslem tohoto výzkumu, který vedl doc. Daniel Frynta z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, bylo mj. poskytnout vodítka, jak budovat vyvážené kolekce savců v zoologických zahradách, jak si vybírat vlajkové druhy pro ochranářské projekty a také jak přistoupit k propagaci savců, kteří jsou hodnoceni jako oškliví. Jak totiž ukázaly jiné výzkumy, ochranu zvířat, jež považují za krásná, podporují lidé mnohem ochotněji než ochranu těch, která se jim nelíbí.

A teď výsledky: První desítka nejkrásnějších savců je tvořena bezvýhradně šelmami. Z toho v osmi případech jde o kočkovité šelmy, jejichž dominanci narušují pouze panda červená a vlk. Místa na samém vrcholu žebříčku obsadili levhart mandžuský, tygr sumaterský a sibiřský, ocelot stromový a levhart obláčkový. Hned za první desítkou se pak umístili výrazně zbarvení kopytníci – žirafa a zebry.  Naproti tomu nejpopulárnější zvířata naší zoo, jako jsou gorila nížinná nebo slon indický, skončily až poměrně hluboko v poli poražených. A pokud jde o poslední desítku nejošklivějších savců, vedle domácího prasete a krávy se v ní překvapivě ocitly například i dva druhy makaků. Celý žebříček uzavírá na 145. místě rypoš obří.

Je tedy zřejmé, že jako nejkrásnější jsou vnímány zejména velké druhy s kontrastními vzory srsti, ať již jde o skvrny, pruhy nebo složitější kresbu. Podobnost člověku anebo skutečná či domnělá inteligence nehrají velkou roli. Obsazení první desítky však poukazuje ještě na další aspekt: Jako krásné vnímáme savce, kteří jsou současně nebezpeční. Asi to má svůj důvod. Velké kočkovité šelmy představovaly pro naše prapředky smrtelnou hrozbu, a tak v nás dodnes vyvolávají emoce a přitahují naši pozornost.

Psáno pro MF Dnes 


Sloní samička na snímku z této středy. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Škoda, že vás nemohu pozvat na neděli do zoo. Naše nejmladší slůně, dnes devítidenní samička, půjde poprvé ven. Když tedy bude příznivé počasí. Ale nedá se nic dělat, na vlastní oči ji bohužel nespatříte. A já jsem na tom...

Trochu jsem váhal, jestli se dnes hodí psát o zavřené zoologické zahradě, ale tohle je koneckonců Zoopisník – a jak se opakovaně přesvědčuji, dost lidí zajímá, co se u nás teď děje.
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní