Proč stojí plameňáci na jedné noze?

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  24. 09. 2018


Ta otázka pro mě má zvláštní význam. Proč stojí plameňáci na jedné noze?

Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Je to kvůli termoregulaci, anebo jde o nějakou biomechanickou záležitost? Tahle dvě vysvětlení byla první, která nás s kolegou Jaroslavem Šimkem napadla, a když teď pátrám, co se na tohle téma doposud podařilo zjistit, vidím, že jsme se víceméně trefili. Výzkumy posledních let ukazují, že nejspíš půjde právě o to, aby plameňáci při postávání ve vodě neztráceli více tělesného tepla, než je nezbytně nutné, a současně že v tomto postoji ušetří značné množství energie – jejich nohy jsou totiž vybaveny mechanizmem, který „zaklapne“ a umožní jim, aby stáli na jedné noze, aniž by museli zapojit svaly.

A proč pro mne tahle otázka má až takový význam? Inu proto, že při své poslední návštěvě v Zoo Praha nám ji položila jedna z největších legend naší doby, Jane Goodallová. Dáma, která díky svým výzkumům dokázala změnit pohled světa nejen na šimpanze, ale na zvířata vůbec, a která miliony lidí získala pro myšlenky ochrany přírody.

Bylo velice poučné projít se s Jane Goodallovou po zoo. Provázel jsem desítky, možná stovky návštěv, včetně významných přírodovědců, ale nikdo se nedokázal na zvířata dívat s tak neuvěřitelným zaujetím jako Jane. A nikdo také neprojevoval tak neutuchající zvídavost jako Jane.

Když se nás u plameňáků zeptala, proč postávají na jedné noze, snažili jsme se samozřejmě rychle odpovědět – a koneckonců odpověď jsem se vám pokusil nabídnout i v úvodu svého sloupku –, ale o odpověď vlastně vůbec nejde.  Důležitá není ani samotná otázka, nýbrž skutečnost, že byla položena. Že se čtyřiaosmdesátiletá dáma dokázala zeptat stejně neotřele a jednoduše jako malý školák.

Až posléze jsem si uvědomil, že právě tohle je možná jedním z důvodů, proč se Jane Goodallová stala naprosto jedinečnou osobností světového významu.

Psáno pro MF Dnes 


Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Předpokládalo se, že vyhynul nebo byl vyhuben spolu s obřími lenochody a pásovci či s mastodonty. Pro vědu byl popsán na základě pozůstatků nalezených během vykopávek předkolumbovských kultur v argentinské části Gran Chaca. Stalo...

Hrdlička divoká. Foto: Jiří Hornek

Právě na tuto sobotu letos připadá Světový den tažného ptactva. Z desítek našich tažných druhů, které jsou ve větší či menší míře ohroženy, si pro dnešek vyberu jeden jediný: hrdličku divokou, českého...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní