Proč stojí plameňáci na jedné noze?

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  24. 09. 2018


Ta otázka pro mě má zvláštní význam. Proč stojí plameňáci na jedné noze?

Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha

Je to kvůli termoregulaci, anebo jde o nějakou biomechanickou záležitost? Tahle dvě vysvětlení byla první, která nás s kolegou Jaroslavem Šimkem napadla, a když teď pátrám, co se na tohle téma doposud podařilo zjistit, vidím, že jsme se víceméně trefili. Výzkumy posledních let ukazují, že nejspíš půjde právě o to, aby plameňáci při postávání ve vodě neztráceli více tělesného tepla, než je nezbytně nutné, a současně že v tomto postoji ušetří značné množství energie – jejich nohy jsou totiž vybaveny mechanizmem, který „zaklapne“ a umožní jim, aby stáli na jedné noze, aniž by museli zapojit svaly.

A proč pro mne tahle otázka má až takový význam? Inu proto, že při své poslední návštěvě v Zoo Praha nám ji položila jedna z největších legend naší doby, Jane Goodallová. Dáma, která díky svým výzkumům dokázala změnit pohled světa nejen na šimpanze, ale na zvířata vůbec, a která miliony lidí získala pro myšlenky ochrany přírody.

Bylo velice poučné projít se s Jane Goodallovou po zoo. Provázel jsem desítky, možná stovky návštěv, včetně významných přírodovědců, ale nikdo se nedokázal na zvířata dívat s tak neuvěřitelným zaujetím jako Jane. A nikdo také neprojevoval tak neutuchající zvídavost jako Jane.

Když se nás u plameňáků zeptala, proč postávají na jedné noze, snažili jsme se samozřejmě rychle odpovědět – a koneckonců odpověď jsem se vám pokusil nabídnout i v úvodu svého sloupku –, ale o odpověď vlastně vůbec nejde.  Důležitá není ani samotná otázka, nýbrž skutečnost, že byla položena. Že se čtyřiaosmdesátiletá dáma dokázala zeptat stejně neotřele a jednoduše jako malý školák.

Až posléze jsem si uvědomil, že právě tohle je možná jedním z důvodů, proč se Jane Goodallová stala naprosto jedinečnou osobností světového významu.

Psáno pro MF Dnes 


Foto: Petr Velenský, Zoo Praha

Celý genom největšího ještěra světa, varana komodského, je nyní k dispozici v americkém Národním centru pro biotechnologické informace, a to pod přístupovým číslem SJPD00000000. Článek o jeho přečtení a analýze...

Slavná malba Johna Singletona Copleyho "Watson a žralok". National Gallery of Art, Washington, D. C.

Na českou učitelku napadenou na Jadranu žralokem tohle léto ještě nedošlo, ale žraloci samotní brázdí mediální vody opět poměrně hojně. Stejně jako loni, předloni nebo dejme tomu před dvaceti lety se opět řeší míra jejich...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní