Supi v hotelu Continental

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  18. 08. 2018


Po jednom tisíci a padesáti kilometrech cesty jsme zastavili v rumunském městě Drobeta-Turnu Severin a v zapadajícím slunci začali přenášet věci z auta do pokojů hotelu Continental. Tento hotel vybral kolega Antonín Vaidl z jediného důvodu: na jeho webových stránkách se dočetl, že pets are allowed, domácí mazlíčci jsou povoleni, což si vyložil tak, že si do pokojů můžeme nastěhovat i dva supy mrchožravé.

Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Dvě mláďata supů mrchožravých jsme vezli z Prahy do Bulharska, do východních Rodop, aby posílila volně žijící populaci svého druhu. Ta na Balkáně čítá již méně než třicet párů a každý jedinec se počítá. Anna a Zikmund, jak jsme naše mláďata pojmenovali, měli završit první desítku supů mrchožravých, kteří se v Bulharsku vrátí do přírody.

Reintrodukovat mláďata mrchožroutů ovšem není jen tak. Ideální je podstrčit je do hnízd volně žijících ptáků. Jenže to lze uskutečnit pouze v určitém věku mláďat a vhodná konstelace se tudíž naskytne jen velice zřídka. Další možností je držet mláďata do následujícího jara izolovaně od lidí, pak je nechat přivykat podmínkám ve voliéře v horách a posléze je vypustit do volnosti. Konečně je ještě třetí možnost, a sice umístit je do umělého hnízda někde na skalním útesu, tam je dokrmit a poté nechat vyletět do světa.

Právě tato třetí metoda byla zvolena pro Annu a Zikmunda. Bulharští ochránci přírody pro ně vybrali kavernu na skalním útesu poblíž městečka Madžarovo, v níž supi mrchožraví v minulosti dlouhá léta hnízdili. K této kaverně připevnili rámy s pletivem, aby mláďata nevypadla, rouru, kterou jim budou posílat krmení, a také k ní umístili kameru, abychom Annu a Zikmunda měli trvale pod dohledem. Pak už jen čekali na náš příjezd.

Do Madžarova jsme dorazili třetí den dopoledne.  Mám-li být upřímný, nečekal jsem, že by nás během naší sedmnáct set kilometrů dlouhé cesty mohlo potkat něco horšího než dálnice D1 mezi Prahou a Brnem, a také nepotkalo – až do chvíle, kdy Anna a Zikmund dostali vysílačky a my jsme s nimi pěšky vyrazili k hnízdu připravenému na skalním útesu. Ale nakonec jsem přežil strmá stoupání i přechody suťovisek, z nichž se uvolňovaly balvany a mizely v hlubinách, a díky záběrům z dronu jsem se pak pěkně zblízka díval, jak se Vladimir Dobrev slaňuje k hnízdu a umisťuje do něj Annu se Zikmundem.  

Dívám se teď na ně několikrát denně přes internet. Jsou v té dutině na skalním útesu u Madžarova jako v pokojíčku. To je ten pravý mrchožroutí Continental s úchvatným výhledem na okolní hory a do údolí řeky Ardy… Anna a Zikmund v něm mají předplacený pobyt na tři týdny. Pak je čeká cesta do světa. Přejme jim hodně štěstí!

Supi odchovaní v Zoo Praha posílí populaci na Balkáně

Psáno pro MF Dnes 


Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

První letošní žirafí mládě – samička – přišlo před třemi týdny na svět velice rychle. Za hodinu bylo po všem.

Nový Toulavý autobus zdobí nejen obrázky goril, ale například i pralesních slonů. Foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha.

Když v Messameně na východě Kamerunu skončilo slavnostní shromáždění k první oficiální jízdě našeho nového Toulavého autobusu, děti ke mně přivedly malou holčičku v ušmudlaných a potrhaných šatech. Usedavě...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 3/120
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní