Naše stařenka Kamba

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  11. 06. 2018


Na ten pohled nikdy nezapomenu. U okna do přípravny pavilonu goril byli vedle sebe namačkaní Shinda, Ajabu, Kiburi, Nuru a Kijivu a s výrazy plnými obav sledovali Kambu umístěnou v protilehlém boxu. Gorilí rodina čekala, co bude s její nejstarší příslušnicí. Byl to dojemný pohled, a i kdybych v tu chvíli nevěděl, jak vůdčí samec Richard v minulých dnech přenechával nemocné Kambě svou palandu anebo jak s ní Nuru spal v objetí, jen tenhle pohled sám o sobě by mě vedl k přesvědčení, že gorily vnímají a cítí úplně stejně jako my, lidé. 

Sledoval jsem Kambu, která čekala na uspávací injekci, a obavy se ve mně mísily s lítostí. Jako by už nezažila dost strachu a bolesti… Narodila se v roce 1972 v kamerunských pralesích, a když jí byly asi dva roky, její rodiče zabili pytláci. Postupně pak žila v několika zoologických zahradách, ale po desítky let jí nebylo dopřáno poznat funkční gorilí rodinu. Do Prahy se poprvé dostala v létě 2001, ale hned v následujícím roce tu zažila povodeň, a znovu se sem vrátila až na podzim 2005. A teprve tehdy se její život změnil. Skvěle se začlenila do Richardovy rodiny a stala se láskyplnou „tetičkou“ zdejších mláďat: nejprve Moji a později i všech gorilích samečků. V roce 2007 dokonce čekala vlastní mládě, ale to bohužel nepřežilo porod a Kamba sama tak tak vyvázla životem. Podobná situace se opakovala i v roce 2013, kdy její mládě nedokázal zachránit ani špičkový lékařský tým. A jako by toho všeho bylo málo, minulý týden ji postihly bolesti břicha, které svědčily o závažných zdravotních problémech.

Chovatelé spustili přes okno do přípravny žaluzie, ale cítil jsem, že gorily za nimi i tak zůstávají nalepené na skle. Když přišel veterinář, Kamba jako by věděla, oč jde. Neutíkala a nechala se zasáhnout šipkou s anestetikem. Následovalo vyšetření a poté operace, při níž byla jí odstraněna děloha a také vaječníky.

Druhý den ráno jsem se šel na Kambu podívat. „Jakpak se té naší stařence vede?“ zeptala se mne kolegyně, kterou jsem cestou potkal, a já si uvědomil, že starost o Kambu daleko přesáhla pavilon goril, rozšířila se po celé zoo a pak i mimo ni. Že pro mnohé je Kamba z celé Zoo Praha nejoblíbenější.

Když jsem ji uviděl, bylo zřejmé, že je jí relativně dobře. Navíc měla znovu možnost kontaktu se svou rodinou, a to pro ni bezpochyby byl ten nejlepší lék. Kéž by všechno dobře dopadlo a Kamba si u nás ještě dlouho užívala spokojeného života!

fotka Kamba operace IMG 5219fotka Kamba operace IMG 5219


Tento lev, který byl držen v naprosto neadekvátních podmínkách, podle dostupných informací již uhynul. Foto archív

Na střelnou zbraň musíte mít zbrojní pas, na řízení auta řidičský průkaz. Chcete-li si v České republice pořídit lva, nepotřebujete vůbec nic. Přesvědčila se o tom i novinářka Zuzana Zelenková, která pak ve svém článku...

Na ten pohled nikdy nezapomenu. U okna do přípravny pavilonu goril byli vedle sebe namačkaní Shinda, Ajabu, Kiburi, Nuru a Kijivu a s výrazy plnými obav sledovali Kambu umístěnou v protilehlém boxu. Gorilí rodina čekala, co bude s její...
Přihlášení k newsletteru