Naše stařenka Kamba

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  11. 06. 2018


  Na ten pohled nikdy nezapomenu. U okna do přípravny pavilonu goril byli vedle sebe namačkaní Shinda, Ajabu, Kiburi, Nuru a Kijivu a s výrazy plnými obav sledovali Kambu umístěnou v protilehlém boxu. Gorilí rodina čekala, co bude s její nejstarší příslušnicí. Byl to dojemný pohled, a i kdybych v tu chvíli nevěděl, jak vůdčí samec Richard v minulých dnech přenechával nemocné Kambě svou palandu anebo jak s ní Nuru spal v objetí, jen tenhle pohled sám o sobě by mě vedl k přesvědčení, že gorily vnímají a cítí úplně stejně jako my, lidé. 

Sledoval jsem Kambu, která čekala na uspávací injekci, a obavy se ve mně mísily s lítostí. Jako by už nezažila dost strachu a bolesti… Narodila se v roce 1972 v kamerunských pralesích, a když jí byly asi dva roky, její rodiče zabili pytláci. Postupně pak žila v několika zoologických zahradách, ale po desítky let jí nebylo dopřáno poznat funkční gorilí rodinu. Do Prahy se poprvé dostala v létě 2001, ale hned v následujícím roce tu zažila povodeň, a znovu se sem vrátila až na podzim 2005. A teprve tehdy se její život změnil. Skvěle se začlenila do Richardovy rodiny a stala se láskyplnou „tetičkou“ zdejších mláďat: nejprve Moji a později i všech gorilích samečků. V roce 2007 dokonce čekala vlastní mládě, ale to bohužel nepřežilo porod a Kamba sama tak tak vyvázla životem. Podobná situace se opakovala i v roce 2013, kdy její mládě nedokázal zachránit ani špičkový lékařský tým. A jako by toho všeho bylo málo, minulý týden ji postihly bolesti břicha, které svědčily o závažných zdravotních problémech.

Chovatelé spustili přes okno do přípravny žaluzie, ale cítil jsem, že gorily za nimi i tak zůstávají nalepené na skle. Když přišel veterinář, Kamba jako by věděla, oč jde. Neutíkala a nechala se zasáhnout šipkou s anestetikem. Následovalo vyšetření a poté operace, při níž byla jí odstraněna děloha a také vaječníky.

Druhý den ráno jsem se šel na Kambu podívat. „Jakpak se té naší stařence vede?“ zeptala se mne kolegyně, kterou jsem cestou potkal, a já si uvědomil, že starost o Kambu daleko přesáhla pavilon goril, rozšířila se po celé zoo a pak i mimo ni. Že pro mnohé je Kamba z celé Zoo Praha nejoblíbenější.

Když jsem ji uviděl, bylo zřejmé, že je jí relativně dobře. Navíc měla znovu možnost kontaktu se svou rodinou, a to pro ni bezpochyby byl ten nejlepší lék. Kéž by všechno dobře dopadlo a Kamba si u nás ještě dlouho užívala spokojeného života!

fotka Kamba operace IMG 5219fotka Kamba operace IMG 5219

Psáno pro MF Dnes

 


Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Nebýt úchvatného stromu před vchodem, asi bychom návštěvy hinduistického hadího chrámu Manarassala Sree Nagaraja trochu litovali. Jenže ten strom obklopený stylizovanými soškami kober, u nichž se zastavovali poutníci, ten nám...

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Konečně jsem se dočkal! Do Zoo Praha nám přišly „posvátné žáby z jezera Titicaca“ a na vlastní oči jsem viděl, že jsou opravdu výjimečné. Zanedlouho se o tom ostatně budete moci přesvědčit také vy. Naše vodnice...
Přihlášení k newsletteruZOOPRAHA.CZ

Návštěvní kniha

Kontakt

 • Zoologická zahrada hl. m. Prahy
  U Trojského zámku 120/3
  171 00 Praha 7

  Tel.: +420 296 112 230
  Datová schránka ID: es6fem5
  e-mail: pr@zoopraha.cz

Press

Reklama a marketing

Partneři Zoo Praha

Ostatní