Zachráníme nejstrašnějšího predátora?

Pohledem ředitele

Miroslav Bobek  |  27. 11. 2017


Gustavo měl svou malou kancelář v Guamá plnou krámů. Právě se balil na několikadenní výpravu do centrální části poloostrova Zapata, do zaplavených lesů, v nichž žijí krokodýli kubánští. Náš plán pro příští dny na Kubě byl mnohem skromnější a možná bych měl Gustavovi závidět – jenže nebylo co.

 

Krokodýl kubánský je jedním z nejstrašnějších predátorů vůbec. Dokonce i na suché zemi vyvine až neuvěřitelnou rychlost a více jedinců dokáže při lovu spolupracovat! Není před ním úniku. Přitom ještě před několika tisíci lety byli jeho kořistí také velcí pozemní lenochodi, kteří dosahovali velikosti medvěda. Krokodýl kubánský je tak „naprogramován“ k lovu velkých savců, včetně člověka. A nezaváhá. Traduje se, že když na Kubu přišli první Španělé, běžně se stávali jeho obětí. Dnes už jsou útoky na člověka velmi vzácné; je tomu tak ovšem hlavně proto, že jde o kriticky ohrožený druh, který má ze všech krokodýlů nejmenší areál výskytu. Žije pouze na Ostrově Mládeže a především na poloostrově Zapata, na liduprázdném území srovnatelném s rozlohou Prahy. 

Výprava za krokodýly kubánskými do centrální Zapaty je dobrodružství, při kterém jde o život. V dusných bažinných lesích se pluje na člunech s plochým dnem; často je však nutné je po prsa ve vodě táhnout či přenášet přes padlé kmeny. A nikdy nevíte, kdy můžete narazit na krokodýla... Na noc se pak buduje tábor ohraničený plotem, který poskytuje alespoň určitou ochranu. Těžko si představit drsnější výpravu. Upřímně: Byl jsem rád, že jsem se nemusel rozhodovat, zda se ke Gustavovi připojit. Jako cizinec bych totiž potřeboval nejen řadu povolení, ale pro případ nehody by u pobřeží měla kotvit loď se zdravotnickým personálem...

Gustavo patří k těm, kdo usilují o záchranu krokodýla kubánského. Problémem přitom není jen malá plocha, na níž se tento druh vyskytuje, a patrně velmi nízký počet jedinců, ale zejména křížení s krokodýlem americkým. Krokodýl kubánský nám mizí před očima. Velké množství „čistokrevných“ jedinců sice produkuje farma v Guamá, která je i Gustavovým hlavním působištěm, ale stále není úplně jasné, co se s nimi děje po vypuštění do přírody… V úsilí o záchranu tohoto krokodýla bude proto nezbytné se daleko více než dosud zaměřit na výzkumné aktivity. Jejich příprava byla ostatně také jedním z důvodů naší cesty.

Krokodýl kubánský je sice opravdu strašlivý predátor, ale na své místo pod sluncem má stejně nezpochybnitelný nárok jako kterýkoli jiný živočišný druh.

 

 


V průběhu jediného týdne jsem zaznamenal hned dvě alarmující zprávy o slonech.

Vyzýváme z pohodlí svých domovů mnohdy velice chudé obyvatele Afriky, Jižní Ameriky i Asie, aby nekáceli své lesy. Sami však původní lesy nejenže už téměř žádné nemáme, ale nejsme schopni shodnout se ani na tom, jestli...
Přihlášení k newsletteru